Szlabany zastąpi aplikacja. Co z opłatą za przejazd odcinkiem A4 Kleszczów – Żernica?

0
397

O północy znikają szlabany na A4 Wrocław-Sośnica. Za przejazd można zapłacić elektronicznie za pośrednictwem dedykowanej aplikacji lub kupując bilet na wybranych stacjach benzynowych Orlenu i Lotosu. Co z gliwickim odcinkiem A4, który traktowany był do tej pory jako bezpłatna obwodnica miasta? Zapytaliśmy o to w Krajowej Administracji Skarbowej – oto odpowiedź “Jeśli ktoś będzie korzystał tylko z odcinka A4 Kleszczów – Żernica, może to robić jak dotąd – nie ma konieczności zakupu żadnego biletu, czy korzystania z aplikacji etoll pl. przejazd tym odcinkiem jest bezpłatny”

System kontroli zamontowany na pasach wjazdowych i wyjazdowych został tak skonstruowany, żeby identyfikować pojazdy poruszające się tylko po obwodnicy Gliwic (na odcinku Kleszczów – Żernica) i w takich przypadkach nie stwierdzać naruszeń dotyczących braku wniesienia opłaty za przejazd.

W Sośnicy zostaną otwarte 4 skrajne pasy z podniesionymi na stałe szlabanami. Brak szlabanów nie oznacza braku opłaty za przejazd. W przypadku braku “biletu za przejazd” grozi nam mandat w wysokości 500 złotych.

Ruch będzie odbywał się płynnie, w trybie tzw. free flow.

Oznacza to, że od 1 grudnia Manualny System Poboru Opłat zostanie wygaszony, a państwowe odcinki autostrad A2 i A4 zostaną objęte wyłącznie systemem e-TOLL.

Kierowcy za przejazd autostradą zapłacą:

• e-biletem autostradowym, który będą mogli zakupić w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL oraz w sieci dystrybucji stacjonarnej partnerów;

• za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych OBU/ZSL przekazujących dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL.

Zmiana dotyczy wszystkich pojazdów lekkich, czyli samochodów osobowych, motocykli oraz pojazdów o masie całkowitej do 3,5 t.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.