Każdego dnia dbają o porządek publiczny, podejmują interwencje mające zwiększyć nasze bezpieczeństwo i realizują zadania wpływające na jakość życia mieszkańców. 29 sierpnia obchodzimy święto Straży Miejskiej. Wszystkim strażnikom dziękujemy za gotowość niesienia pomocy oraz życzymy spokojnej służby
Podczas gliwickiej uroczystości wręczone zostały odznaczenia państwowe za długoletnią służbę, oraz krzyże i medale za zasługi dla Straży Miejskich stowarzyszeń Polski Związek Straży Miejskich i Gminnych i Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP.
Janusz Bismor, komendant Straży Miejskiej w Gliwicach podczas uroczystości wręczył awanse na wyższe stanowiska służbowe oraz listy gratulacyjne za szczególne zasługi i długoletnią pracę zasłużonym strażnikom.
Gliwicka Straż Miejska powstała w 1991 r. decyzją Rady Miejskiej. W 1991 r. w jednostce służyło 20 strażników, obecnie jest ich 86. Łącznie w jednostce pracują 103 osoby. Ponad 30 lat temu średnia liczba zgłoszeń od mieszkańców wynosiła do 15 dziennie, aktualnie jest ich około 50.
Tylko w 2021 r. Straż Miejska otrzymała łącznie 16 084 zgłoszeń od mieszkańców oraz z monitoringu miejskiego, przeprowadziła 13 410 kontroli, w tym 1219 kontroli spalania odpadów w paleniskach domowych i 441 na ogródkach działkowych. W związku ze zgłoszeniami i prowadzonymi działaniami prewencyjno-kontrolnymi ujawniono łącznie 17 787 wykroczeń oraz 16 przestępstw. Najczęstszymi zgłoszeniami były zgłoszenia porządkowe – 5492 (w tym zakłócanie spokoju publicznego, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, zanieczyszczanie powietrza/środowiska) oraz 4939 zgłoszenia dotyczące zagrożeń w ruchu drogowym. Ponadto w 2021 r. usunięto z ulic miasta 27 wraków pojazdów. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w Śródmieściu (3022) i Trynku (1032).
Rafał Bogdoł, Zastępca Komendanta ds. Prewencji, opowiedział nam, na czym polega praca strażników miejskich, jakie cechy musi mieć dobry funkcjonariusz, o tym, czy mieszkańcy wiedzą, kiedy wzywać ich pomocy i jakie działania podejmują, by odczarować służbę Straży Miejskiej.
Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci