Śluza w Łabędach działa i dodatkowo oszczędza [VIDEO]

Na ten moment czekały wszystkie wilki morskie z Gliwic a także miłośnicy gliwickich zabytków. Remont Śluzy Łabędy został oficjalnie zakończony. Modernizacja nie była łatwa, ale udało się.

Obiekt znajdujący się przy ulicy Kanałowej, jest kolejną z 6 śluz Kanału Gliwickiego przystosowaną do III klasy drogi wodnej. Była to pierwsza poważna modernizacja od czasów jego budowy, czyli od lat trzydziestych ubiegłego wieku. Po prawie 25 latach przerwy w funkcjonowaniu działa południowa komora śluzy Łabędy.

Co ważne, prace były prowadzone przy zachowaniu ciągłości żeglugi dla ruchu towarowego i rekreacyjnego. Nowością są budynki socjalne dla pracowników śluzy, ale też rurociągi obiegowe, które służą do przeprowadzania nadmiaru wody z pominięciem komór śluzy. Zainstalowano systemy, które pozwalają zmniejszać zapotrzebowanie na wodę do śluzowania oraz nowoczesne, energooszczędne lampy LED.

Remont śluzy Łabędy był rozliczany wspólnie z modernizacją kolejnej śluzy Dzierżno – według danych przekazanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach to kwota 53 mln 128 tys. zł.

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama