Rzecznik o porozumieniu ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń w sprawie lokali i działek w Sośnicy i Ligocie Zabrskiej

Jak zauważyli radni Łukasz Chmielewski, Adam Michczyński i Tomasz Tylutko radni PiS w raporcie o stanie miasta Gliwice jest wskazane, iż w Gliwicach odpięciu występuje wyższy “odpływ” ludności z Gliwic, w stosunku do osób napływających. Sytuacja ta powoduje ujemne saldo migracji. O metodach walki z tą tendencją mówił Łukasz Oryszczak, rzecznik Prezydenta Gliwic

Proces depopulacji pogarsza strukturę demograficzną. Wyjeżdżają głównie ludzie młodzi, więc lokalne społeczności starzeją się. Taki region przestaje być atrakcyjny dla przedsiębiorców. Ciężko bowiem znaleźć w nim osoby chętne do pracy, zaś popyt na produkowane towary i oferowane usługi jest niski.

Portal polskawliczbach.pl opracował dane dotyczące odpływu ludności z miast w okresie ostatnich 19 lat. W tym czasie w Gliwicach ubyło ponad 13% mieszkańców.

W zeszłym roku Zabrze zanotowało największy spadek liczby ludności wśród miast na prawach powiatu w woj. śląskim. Ale źle jest nie tylko w Zabrzu. Z 19 miast naszego regionu tylko Żory zanotowały przyrost o prawie 250 osób. Pozostałe 18 miast straciło mieszkańców

Natomiast w zeszłym roku w Gliwicach populacja zmniejszyła się 600 osób. Średni wiek mieszkańców Gliwic wynosi 44 lata i jest porównywalny do średniego wieku mieszkańców województwa śląskiego oraz nieznacznie wyższy od średniego wieku mieszkańców całej Polski.

Kamery IMPERIUM

Reklama