Rząd będzie pomagał tylko przez 60 dni. Co później?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Rząd ma pomagać wspierać przybyszy przez 60 dni.

Projekt ustawy zakłada, że każdy obywatel Ukrainy, który po rozpoczęciu wojny 24 lutego wjechał legalnie do Polski i chce w niej pozostać, zagwarantowany ma legalny pobyt przez okres 18 miesięcy, a w trakcie pobytu zostanie mu przyznany numer PESEL oraz profil zaufany. Wojewoda może zapewnić uchodźcom zakwaterowanie, wyżywienie czy transport do miejsc zakwaterowania. Inne jednostki władzy publicznej, takie jak samorządy, mogą go w tym wspomagać. Samorządy będą mogły też zapewnić pomoc Ukraińcom z własnej inicjatywy i w zakresie posiadanych środków.

Specustawa przewiduje też świadczenia pieniężne dla osób czy podmiotów, które zdecydowały się przyjąć ukraińskich uchodźców pod swoje dachy. Do tego konieczna będzie umowa zawarta z gminą na okres 60 dni. Okres ten będzie mógł być przedłużony “w szczególnych przypadkach”.

O sprawie mówił 10.03.2022 roku prezydent Gliwic Adam Neumann w trakcie briefingu prasowego na temat aktualnych działań prowadzonych przez miasto w zakresie pomocy dla Ukrainy. Z dziennikarzami spotkał się Adam Neumann, prezydent Gliwic oraz Ewa Weber, zastępca prezydenta.

Polacy dzisiaj zdają egzamin z solidarności. Tysiące polskich rodzin udzieliło schronienia dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Dziękuję bardzo wszystkim polskim rodzinom, które to zrobiły – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej specustawy. Taka forma pomocy nie dziwi, ponieważ Polacy zawsze mieli wielkie serce, ale łatwiej jest pomagać również ze wsparciem finansowym – dodał.

Szerzej o obawach związanych z tą sytuacją prezydent Gliwic opowiadał na antenie radia IMPERIUM 11.03.2022.

Miasto Gliwice poszukuje osób, które otwarte są na niesienie pomocy i chcą współuczestniczyć w działaniach pomocowych. Zgłoszenia można kierować do Gliwickiej Bazy Wsparcia telefonicznie: 32 238 81 67 (poniedziałek – piątek, godz. 9.00–18.00) i poprzez formularz: decydujmyrazem.gliwice.pl/baza-wsparcia..

Całej rozmowy z prezydentem miasta możecie wysłuchać poniżej.

[spreaker type=player resource=”episode_id=49027900″ width=”100%” height=”200px” theme=”light” playlist=”false” playlist-continuous=”false” chapters-image=”true” episode-image-position=”right” hide-logo=”false” hide-likes=”false” hide-comments=”false” hide-sharing=”false” hide-download=”true”]

Kamery IMPERIUM

Reklama