Ruszyły badania przesiewowe dla nauczycieli

0
399

Rozpoczęto wykonywanie testów przesiewowych na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne,potrwają do 15 stycznia. Uczniowie klas 1-3, w ścisłym reżimie sanitarnym, wrócą do szkół 18 stycznia.

Na badania przesiewowe mogą zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły. Badania przesiewowe nauczycieli mają zagwarantować bezpieczeństwo personelowi szkół i uczniom.

Testy są wykonywane metodą RT-PCR, w określonych i wyznaczonych przez sanepid lokalizacjach oraz mobilnych punktach “drivethru”. O wyniku testu sanepid będzie bezpośrednio informował pracownika. Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej10-dniowej izolacji domowej i skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu. W tym celu można skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne, który umożliwia szybki kontakt z inspekcją sanitarną i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Takiego zgłoszenia można dokonać również poprzez całodobową infolinię sanepidu pod nr. tel.: 22/25-00-115. Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.

Wyniki badań będą znane najpóźniej do niedzieli 17 stycznia i będą dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta, darmowej aplikacji Ministerstwa Zdrowia, za pomocą której szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o stanie swojego zdrowia. Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.

Szczepienia dla nauczycieli

Nauczyciele już wkrótce będą mogli skorzystać również ze szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Zapisy rozpoczną się już w piątek 15 stycznia. Rejestracja na szczepienia będzie odbywać się poprzez stronę internetową https://www.gov.pl/web/szczepimysie.

W kolejnym etapie, który rozpocznie się 15 stycznia, ze szczepień będą mogli skorzystać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. Tego dnia rozpocznie się także rejestracja do szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia, która potrwa do 21 stycznia. W następnym kroku zaszczepione zostaną osoby powyżej 70. roku życia oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele. Rejestracja pacjentów powyżej 70. roku życia rozpocznie się od 22 stycznia.

źródło: gov.pl / gliwice.eu