Rozbudowa Hospicjum Miłosierdzia Bożego posuwa się do przodu pomimo pandemii. Jak możesz pomóc?

0
1144
Fot. Zdzisław Daniec

Pozytywne wyniki na obecność koronawirusa u personelu Hospicjum im. Miłosierdzia Bożego w Gliwicach przy ul. Daszyńskiego. Placówka powstała 20 lat temu. Zajmuje się opieką nad osobami terminalnie chorymi. Władze stowarzyszenia opublikowały na stronie internetowej oświadczenie:

“Od 2 listopada Stacjonarny Oddział Opieki Paliatywnej naszego Hospicjum zostaje zamknięty do odwołania. Nasza decyzja została podyktowana wystąpieniem wypadków zachorowań wśród personelu oraz pacjentów naszego Hospicjum. Zamknięcie placówki odbyło się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. O dalszych krokach będziemy Państwa na bieżąco informowali. Jednocześnie zaznaczamy, że Zespół Domowej Opieki Paliatywnej (w okrojonym składzie) pracuje bez zmian” – podpisano Zarząd i Dyrekcja Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych ,,Hospicjum” w Gliwicach.

Jak przebiega rozbudowa Hospicjum im. Miłosierdzia Bożego w Gliwicach? (fotografie dzięki uprzejmości Zdzisława Dańca, stan zaawansowania prac listopad 2020)

[Best_Wordpress_Gallery id=”10″ gal_title=”Hospicjum”]

Rozbudowa Hospicjum Miłosierdzia Bożego przy ul. Daszyńskiego 29 w Gliwicach rozpoczęła się w czerwcu 2018 roku, kiedy na plac Hospicjum wjechały pierwsze maszyny budowlane. Jednak przygotowanie do tego by „wbić pierwszą łopatę” rozpoczęły się dużo wcześniej. Do tej pory nasze Hospicjum znajdowało się w starym (choć wyremontowanym) budynku, który był adaptowany do potrzeb prowadzenia działalności leczniczej, a zatem do tego by korzystały z niego osoby chore i niepełnosprawne. Rodziło to wiele trudności zarówno dla samych pacjentów, jak i dla personelu. Oddział był położony na trzech kondygnacjach, co łączyło się z koniecznością przemieszczania się po schodach. Poradnia Opieki Paliatywnej również nie miała komfortowego wejścia dla pacjentów. Wszystkie te bariery architektoniczne oraz to, że nieustannie przybywa nam pacjentów spowodowały, że obecny budynek przestał być funkcjonalny.

W ten sposób stanęliśmy przed koniecznością rozbudowy, której głównym celem było to, by przebywający pod naszą opieką chorzy czuli się komfortowo. Został dla nas opracowany projekt, w którym każda sala chorych będzie jak pokój. Będą to pokoje 1 lub 2 osobowe. Na kondygnacji, na której znajduje się Oddział jest również zlokalizowana kaplica oraz świetlica.

Gabinety lekarskie, zabiegowe oraz gabinet psychologa będą zapewniały przyjazne i intymne warunki do prowadzenia leczenia. Hospicjum zyska salę do rehabilitacji, co jest bardzo ważne dla zachowania sprawności pacjentów. Generalnie całe otoczenie w jakim znajdzie się pacjent będzie przestronne, jasno oznakowane i przyjazne dla osób starszych, niepełnosprawnych. Dodatkowo pojawi się sala wykładowa, w której będziemy szkolić przyszłych lekarzy opieki paliatywnej oraz pielęgniarki i fizjoterapeutów. Z kolei w części biurowej zlokalizowana będzie administracja Hospicjum i centrum naszego wolontariatu.

Obecnie gotowa jest bryła trzeciego budynku, który połączył dwa istniejące. Ukończone są również pomieszczenia Poradni na parterze budynku. Teraz rozpocznie się kolejny etap inwestycji: montaż wszelkich instalacji i podłączanie do sieci ciepłowniczej. Kolejne etapy to termomodernizacja budynku, ukończenie i wyposażenie Stacjonarnego Oddziału Opieki Paliatywnej. A w ostatnim etapie ukończenie kondygnacji, w której będą mieściły się pomieszczenia biurowe, czyli cała administracja Hospicjum wraz z Centrum Wolontariatu. Gdy budynek zostanie ukończony w całości będziemy mogli zająć się tym co wokół niego, czyli parkingiem i ogrodem. Jest to znacznie mniejsza inwestycja, ale równie ważna dla naszych pacjentów, ich rodzin i samego personelu. Zawsze, gdy tylko pogoda na to pozwalała pacjenci chętnie korzystali z możliwości wyjścia na zewnątrz. Pozwala to choć na chwilę zapomnieć o codziennej rutynie związanej z chorobą i leczeniem.

Inwestycja będzie kosztować około 9 mln zł. Część środków udało się już pozyskać, m.in. dzięki zaangażowaniu miasta Gliwice, które dotychczas wsparło nas kwotą ponad miliona złotych, w ubiegłym roku wsparło nas także miasto Zabrze i Knurów. Rozbudowa Hospicjum finansowana jest z darowizn, w tym z odliczenia 1% podatku dochodowego, oraz darowizn zarówno od fundacji, firm jak i od osób prywatnych. Zakończenie inwestycji jest planowane na koniec 2021 roku.

Pomimo wielu trudności budowa trwa i realizujemy kolejne jej etapy. Mamy nadzieję na ukończenie inwestycji w terminie, choć nie ukrywamy, że ostateczny termin zależeć będzie od środków finansowych którymi będziemy dysponować.

Jak można pomóc Hospicjum?

21. listopadowa kwesta prowadzona na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego z powodu pandemii COVID-19 odbywa się w zmienionej formie, w Internecie, za pośrednictwem portalu zrzutka.pl. Zbiórka potrwa jeszcze 16 dni, do tej pory internauci wpłacili 16 305 złotych.

O takim rozwiązaniu poinformowała Halina Dendek z ramienia Hospicjum, która była odpowiedzialna za koordynację kwesty.

W zeszłym roku udało się uzbierać 245.603,42 zł. Poza tradycyjną Kwestą uruchomiono zbiórkę w Internecie na stronie www.pomagam.pl pod nazwą „Wsparcie działalności Hospicjum”. Zebrane środki zostaną przekazane na rozbudowę i modernizację hospicjum.