Radni w większości za podwyżką cen śmieci

0
356

Mieszkańcy od października będą musieli głębiej zaglądać w portfele. Od wtedy wzrośnie opłata za wywóz śmieci. Większość mieszkańców czeka podwyżka o około 50%. To dla przeciętnego Gliwiczanina może być dużo, jednak miasto przekonuje, że za tę cenę otrzyma lepszą usługę niż mieszkańcy sąsiednich miejscowości.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, całkowity koszt systemu musi zostać pokryty opłatami zebranymi od mieszkańców.  Zgodnie z uchwałą będzie to wzrost o ok. 50 % dla lokali o powierzchni do 90 mkw oraz ok. 30% za powierzchnie powyżej 90 mkw. Opłata będzie naliczana od powierzchni mieszkania, niezależnie od ilości osób zamieszkujących lokal. Przez to rozwiązania podwyżkę odczują najbardziej osoby mieszkające same na dużym metrażu. Katarzyna Kuczyńska-Budka, która wstrzymała się od głosu wyjaśnia, że system byłby lepszy po pewnej modyfikacji.

Miasto posiada jednak rozwiązania dla najuboższych. Nowa uchwała przewiduje 50% zniżkę dla seniorów spełniających kryteria dochodu i rozmiaru mieszkania oraz obniżkę o 6 zł dla osób kompostującym bioodpady w przydomowym kompostowniku.