Projekt planu zagospodarowania przestrzennego placu po Focusie bez uwag mieszkańców?

0
571

Łącznie 23 uwagi do projektu planu zagospodarowania przestrzennego placu po FOCUS Parku i dawnej Hucie 1 Maja wpłynęły do Urzędu Miejskiego. Zaledwie 7 z nich miasto uwzględniło w całości. Kolejne 3 jedynie częściowo. Pozostałe 13 zostało odrzuconych. Co istotne – autorami uwag nie były osoby prywatne, a podmioty gospodarcze. Co zaskakuje, ponieważ jeszcze w październiku gliwiczanie mieli sporo pomysłów na zagospodarowanie pustego placu w centrum miasta. 

Autorem wszystkich uwag przyjętych przez miasto jest za to jeden podmiot gospodarczy. A konkretnie – Elektrownia Wiatrowa Toszek sp. z o.o., czyli właściciel części działek i jedyny zgłaszający, którego głos miasto wzięło pod uwagę, uwzględniając w części lub całości 10 z 16 zgłoszonych przez spółkę uwag. Dotyczyły one m.in. zwiększenia maksymalnej wysokości budynków do 99 metrów czy zwiększenia maksymalnej intensywności i powierzchni zabudowy konkretnych działek.

Wśród zgłaszających, których wnioski nie zostały wzięte pod uwagę znalazł się m.in. Ośrodek Studiów o Mieście Gliwice, który zaproponował wprowadzenie do projektu planu zapisów dotyczących zieleni miejskiej w obszarach przyszłej zabudowy oraz zieleni przyulicznej.

W przypadku pozostałych 5 odrzuconych przez miasto wniosków dane osoby zgłaszającej nie zostały podane do wiadomości publicznej. Ich autor wnioskował m.in. o wprowadzenie do planu ustaleń dotyczących minimalnej liczby stanowisk postojowych dla 1 samochodu i 1 roweru lub hulajnogi na każde rozpoczęte 100 m2 powierzchni najmu biur czy lokali usługowych.

Szczegółowe informacje na temat zgłoszonych uwag i uzasadnienia każdej z decyzji dostępne są w Zarządzeniu Prezydenta Miasta opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej: https://bip.gliwice.eu/storage/zpm/ZPM_2020_3001.pdf.

Zgłoszone uwagi będą omawiane podczas jednej z kolejnych sesji Rady Miasta.

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.