Prawdziwych cyganów dziś nie ma? Gliwicki festiwal udowadnia coś innego

0
357

Za nami pełen muzyki, tańca i śpiewu Wieczór z Romami w parku Chopina. W niedzielę 6 września publiczność dopisała!

O godz. 16.00 wystąpił gliwicki zespół Romane Cierchenia. Tworzą go muzycy działający przy świetlicy integracyjnej dla dzieci romskich i polskich „Pod Lipami” przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 w Gliwicach. A potem zagrali: niemiecka grupa Bachtało Drom, gliwiccy Gipsy Boys, muzycy ze Szwecji i Ukrainy. Pełen wrażeń Wieczór z Romami zakończył się około godz. 22.00.

Kultura romska jest bardzo różnorodna i ciekawa. Przyjmuje się, że w Gliwicach mieszka około 500 Romów. Tworzą bardzo zróżnicowaną społeczność. Są wśród nich przedstawiciele Polskiej Romy, Kełderaszy, Lowarów, Rosyjskiej Romy, i – najliczniejsi – Romowie Austryjaccy. Wieczór z Romami w parku Chopina jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. Gliwicki samorząd podczas Wieczoru z Romami w parku Chopina reprezentowała Aleksandra Wysocka, zastępca prezydenta Gliwic.

W 2017 roku Gliwice, jako pierwsze miasto w Polsce, za skuteczne działanie samorządu na rzecz integracji społeczności romskiej, otrzymały Nagrodę Kongresu Dosta!, przyznaną przez Radę Europy. Świetlica integracyjna „Pod Lipami” jest prowadzona już od kilku lat. Uczęszczają do niej dzieci romskie i polskie, wspólnie biorąc udział w ciekawych zajęciach.

źródło: UM Gliwice