Os. Obrońców Pokoju: ostatni moment na zobaczenie wystawy

0
275

Zapraszamy na wystawę plenerową związaną z tematyką ,,Fotograficzne widzenie tradycji. Obrzędy doroczne na Górnym Śląsku”. Wszystkie osoby chętne będą miały okazje zobaczyć wystawę do 1 listopada. Lokalizacja wystawy plac przy ul. Paderewskiego, naprzeciwko sklepu Biedronka. Organizatorem wystawy jest Muzeum w Gliwicach przy pomocy Rady Dzielnicy Obrońców Pokoju.

Kilka słów o wystawie

W marcu 2020 roku Muzeum w Gliwicach znalazło się wśród beneficjentów programu „EtnoPolska 2020” – Narodowego Centrum Kultury i MKiDN – otrzymując 63 tys. zł dotacji na projekt „Fotograficzne widzenie tradycji”.

– Po raz pierwszy prezentujemy publiczności znaczącą część zdjęć składających się na unikatową kolekcję starej fotografii z Działu Etnografii Muzeum w Gliwicach, na których utrwalono tradycyjną, coroczną obrzędowość na Górnym Śląsku. Zarówno wystawa plenerowa, jak i przygotowywany katalog, który już pod koniec września oddamy do rąk Czytelników, są zwieńczeniem pracy i badań emerytowanej kierownik Działu Etnografii, Bożeny Kubit – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

Projekt, prowadzony przez Annę Piontek, jest odpowiedzią na wielokrotnie artykułowane oczekiwania, formułowane przez osoby i środowiska pielęgnujące szybko zanikającą tradycję rodzimą. Ukazanie zatrzymanej w obrazach ulotnej przeszłości i charakteryzującej ją obrzędowości przyczynia się do zrozumienia zwyczajów, które przetrwały, choć często w zmienionej formie, do dzisiaj. Jest również niepowtarzalną możliwością poznania technik fotograficznych i życiorysów fotografów, którzy w okresie przedwojennym uchwycili na szklanych kliszach wyjątkowy obraz Ziemi Gliwickiej i Górnego Śląska. Cieszę się, że ministerialna dotacja w ramach programu „EtnoPolska 2020” pozwoliła na opracowanie i udostępnienie tego wyjątkowego fragmentu zbiorów Muzeum w Gliwicach.

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.