Niech żyje nam górniczy stan! 4 grudnia obchodzona jest Barbórka

Gliwice nie kojarzą się z górniczym miastem. Jednak pod jego terenem fedruje kopalnia Sośnica. 4 grudnia górnicy mają swoje święto – Barbórkę. Rok 2020 to trudny czas dla wszystkich branż. Jak wygląda to w sytuacji ekonomicznej kopalni Sośnica?

Epidemia koronawirusa odbiła się mocno na relacjach społecznych z górnikami. Kolejne kopalnie stawały się ogniskami COVID-19. Był moment gdy górnicy byli stygmatyzowani, a Śląsk uważany za siedlisko zarazy

Etos górnika na Śląsku odgrywa ważną role. Górnik, to osoba ciężko pracująca pod ziemią, w niebezpiecznych warunkach. Wszystko po to, aby zapewnić innym dobrobyt. Zauważa się jednak wśród młodych co raz mniejsze przywiązanie do górnictwa. Młodzież uważa kopalnie za nierentowny relikt przeszłości.

W rodzinach górniczych 4 grudnia jest dniem bardzo świątecznym. Wszyscy zbierają się przy wspólnym obiedzie. Pandemia koronawirusa spowodowała, że w tym roku nie będzie karczm ani biesiad. W domu czas również górnicy spędzą w okrojonym składzie. Czego zatem im życzyć?

Całą rozmowę ze Zdzisławem Bredlakiem, przewodniczącym związku Sierpień 80 w KWK Sośnica na temat 2020 roku w górnictwie będzie można zobaczyć w paśmie rozmowa dnia

Zapraszamy również 4 grudnia do Telewizji Imperium na transmisję uroczystej mszy świętej W intencji Górników Gliwickiej Diecezji  i ich rodzin pod przewodnictwem Biskupa Jana Kopca. Transmisja rozpocznie się o godzinie 7:45. 

Kamery IMPERIUM

Reklama