Niebezpieczne znalezisko na budowie centrum przesiadkowego

0
174
fot. KMP Gliwice

Doskonale zachowany i bardzo niebezpieczny radziecki granat moździerzowy z zapalnikiem leżał w ziemi prawdopodobnie od stycznia 1945 r. Odkopali go teraz, w czasie prac w okolicy dworca kolejowego, robotnicy budujący centrum przesiadkowe.

Roboty zostały wstrzymane, a na miejsce przyjechał starszy aspirant Dominik Polak, doświadczony gliwicki pirotechnik, i rozpoczęto procedurę zabezpieczania oraz wywozu niewybuchu. Niebezpieczny przedmiot został zneutralizowany na jednym z poligonów.

Jako ciekawostkę można dodać, że policyjny pirotechnik wysunął hipotezę o bardzo dużym stopniu prawdopodobieństwa, że ten konkretny granat być może został wystrzelony 23 stycznia 1945 roku. Wtedy to bowiem, jak wiemy z historii, Rosjanie wkroczyli do Gliwic, a pierwsze pociski spadały właśnie na dworzec, gdzie trwała paniczna ucieczka ludności w głąb III Rzeszy.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.