Nie żyje Wojciech Pszoniak. Aktor dorastał w Gliwicach. Zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 78 lat.

0
765

Urodził się we Lwowie, był zakochany w Paryżu, ale to w Gliwicach spędził dzieciństwo i młodzieńcze lata. To tutaj Wojciech Pszoniak spotkał Tadeusza Różewicza, z którym się zaprzyjaźnił. Tutaj założył też studencki teatr.

W 1968 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Był związany ze Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Narodowym w Warszawie i Teatrem Powszechnym w Warszawie. W latach 1974-1980 wykładał w PWST w Warszawie. W latach 70. występował w kabarecie pod Egidą. Grywał we francuskich teatrach. Na stałe do Paryża wyemigrował w latach 80. Występował na deskach polskich i francuskich teatrów.

Wystąpił m.in. w spektaklu “Klątwa” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Konrada Swinarskiego czy “Śmiesznym Staruszku” Stanisława Różewicza. Zagrał w kilku filmach Andrzeja Wajdy, takich jak “Wesele” czy “Ziemia obiecana”.

Gliwice wspominał z rozrzewnieniem i chętnie do nich wracał. O mieście, w którym dorastał opowiedział w filmie Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego pt. “Z Gliwic do Paryża – Wojtek Pszoniak”.