Najgroźniejsi przestępcy seksualni poszukiwani przez Europol. I Ty możesz pomóc w ujęciu podejrzanych

0
243
Fot. EUROPOL

Średnio co dwie minuty europejska policja otrzymuje zawiadomienie o gwałcie, przemocy seksualnej czy molestowaniu. Najczęściej ofiarami tego typu przestępstw padają kobiety i dzieci. W 19 europejskich krajach ruszyła kampania medialna, której celem jest zwrócenie uwagi na sprawców seksualnych napaści i zaangażowanie obywateli w pomoc w ich ujęciu.

Na stronie internetowej EU Most Wanted zamieszczono dane 19 ukrywających się podejrzanych lub skazanych za przestępstwa seksualne. Ich wizerunki w ciągu najbliższych tygodni będą publikowane na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Wszystko po to, by o kampanii dowiedziało się jak najwięcej osób.

Pomóc organom ścigania można odwiedzając stronę eumostwanted.eu i zapoznając się z informacjami na temat poszukiwanych oraz – w przypadku rozpoznania któregokolwiek z nich – zawiadamiając o tym organy ścigania. Jak deklaruje policja – każda ze zgłaszających osób pozostanie anonimowa.

Od chwili rozpoczęcia projektu w 2016 roku, zatrzymanych zostało 91 poszukiwanych, których wizerunki zostały upublicznione. W 33 przypadkach do zatrzymania podejrzanych bezpośrednio przyczyniły się informacje przekazane śledczym za pośrednictwem strony eumostwanted.eu.

Jak informuje policja – w chwili, gdy czytacie Państwo ten artykuł, gdzieś w Europie zgłaszane jest kolejne przestępstwo seksualne. Dlatego funkcjonariusze apelują, by nie marnować więcej czasu, w którym możemy uratować kolejne potencjalne ofiary sprawców przemocy seksualnej.