Mimo ostrzeżeń… dalej dają się oszukać. Fala cyberprzestępstw

Stare porzekadło mówi, że zło nigdy nie śpi. Oszuści coraz odważniej i róznymi metodami oszukują osoby robiące zakupy w internecie. Mimo, że policja sytemaczynie publikuje ostrzeżenia i komunikaty, tworzone są kampanie społeczne oraz media również ostrzegają to wciąż sporo osób daje się oszukać.. Problem ten dotyka również gliwiczan nie tylko starszych, ale i młodych

37-latek wykonał polecenia oszustów, wpisał poufne dane bankowe, które pozwoliły przestępcom ukraść 900 zł z konta gliwiczanina.

Policjanci systematycznie ostrzegają jednak, sprawy tego typu są bardzo trudne. Grupy przestępcze, w wielu przypadkach zza wschodniej granicy, są przygotowane do zacierania śladów swojej działalności w Internecie. Mimo zatrzymań podejrzanych, odzyskanie skradzionych pieniędzy jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe.

Policja apeluje zachowanie szczególnej ostrożności i niekorzystanie z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku.

Pojawiają się już w Polsce kolejne warianty oszustw. Przestępcy podszywają się pod pocztę, firmy kurierskie. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni nie wpisujmy poufnych danych w internecie.

Słuchaj Radia Imperium i oglądaj „Flesza”! Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama