Śląskie malarstwo nieprofesjonalne w kolekcjach prywatnych i muzealnych – zapowiedź kolejnego spotkania Wszechnicy PAU

We czwartek, 29 lutego 2024, kolejne spotkanie w ramach Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej Polskiej Akademii Umiejętności, gościem będzie fotoreporter, dr Arkadiusz Gola, który podzieli się swoimi opowieściami o śląskim malarstwie nieprofesjonalnym. Wstęp wolny, warto przyjść nieco wcześniej, bo temat spotkania wskazuje, że zainteresowanej publiczności nie zabraknie!

„<Śląskie malarstwo nieprofesjonalne w kolekcjach prywatnych i muzealnych> to tytuł wykładu, w którym będę mówił o największym rozkwicie malarstwa nieprofesjonalnego w Polsce. Przypadł on na lata 60 i 70 XX wieku na Górnym Śląsku. To czas, w którym zbiory muzealne i prywatne zasilone zostały przez niespotykaną dotąd liczbę wybitnych dzieł samorodnych artystów. Profesor Aleksander Jackowski, Ludwik Zimmerer, Andrzej Banach, czy Stanisław Gerard Trefoń zbudowali w tych latach swoje kolekcje liczone w setkach a niekiedy tysiącach, obrazów, grafik, czy rzeźb. To lata w których rozkwitły wspaniałe grupy twórców nieprofesjonalnych, Grupa Janowska z takimi artystami jak Erwin Sówka, Ewald Gawlik, bracia Paweł i Leopold Wróblowie, Grupa Bielszowicka pod przewodnictwem Władysława Lucińskiego, czy katowicka grupa Gwarek 58 z grafikami specjalizującymi się w linorycie, Rudolfem Riedlem, Józefem Rockstrochem. Zaprezentuję również sylwetki współczesnych artystów, Marka Idziaszka, Andrzeja Gruszkę, czy Jana Nowaka, którzy z powodzeniem wystawiają w muzeach w kraju i za granicą.  Wykład będzie wzbogacony o kilkadziesiąt slajdów prezentujących dzieła oraz sylwetki najwybitniejszych śląskich artystów” – pisze dr Arkadiusz Gola. 

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Początek spotkania godzina 16:00.
Organizator: Polska Akademia Umiejętności, Muzeum w Gliwicach, Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję IMPERIUM! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama