Karta Mieszkańca odpowiedzią na podwyżki? Spytaliśmy o to rzecznika prezydenta miasta

Można już rejestrować się w programie Gliwicka Karta Mieszkańca. Program zniżek będzie dostępny elektronicznie, z poziomu aplikacji na smartfona już z początkiem maja.

Rzecznik Prezydenta Gliwic na antenie Radia IMPERIUM mówił o zniżkach, z których mieszkańcy Gliwic będą mogli skorzystać już w najbliższym czasie

Rozpoczęliśmy we wtorek po świętach przyjmowanie zapisów na tą kartę. Są miejsca w których te zniżki są udzielane od zaraz, czyli na przykład w obiektach kultury, gdzie z kartą będzie można w tej chwili zamek Piastowski i Willę Caro zwiedzać za złotówkę symboliczną. Natomiast w teatrze i w kinie te zniżki wchodzą w życie od 22 kwietnia. Natomiast jeśli chodzi o zniżki w pływalniach ten cennik wchodzi 1 maja. Zrobiliśmy to celowo tak, żeby jak największa liczba osób miała okazje się na te kartę zarejestrować

Redaktor Jarosław Sołtysek spytał rzecznika o to, czy zniżki wynikające z Gliwickiej Karty Mieszkańca mają rekompensować podwyżki na gliwickich basenach. Ten sezon kąpielowy na gliwickich basenach będzie droższy niż w poprzednich latach. Na basenach Delfin i Mewa do tej pory osoba dorosła płaciła 10 zł za pierwszą godzinę użytkowania. Teraz Prezydent upoważniony przez Radę Miasta zdecydował o podwyżce o 50%. Gliwicka Karta Mieszkańca pozwoli obniżyć te cenę do 12 zł za godzinę.

Dlatego zachęcamy do wyrabiania tej karty, Karta Mieszkańca uprawnia do zniżki. No niestety, co ja mogę powiedzieć, o tym, że wszystko drożeje to wszyscy wiedzą. Drożeje też oczywiście utrzymanie tych obiektów. No ja wielokrotnie, lojalnie ostrzegałem, że jeżeli wejdzie w życie Polski Ład to będziemy musieli albo obniżać standardy tego, co robimy dla mieszkańców, albo podnosić ceny tam, gdzie te usługi są płatne i od tego niestety nie ma ucieczki. Być może jest trochę tak, jak pan redaktor mówi, że ta karta jest takim działaniem osłonowym w przypadku akurat basenów…

Jak skorzystać z Gliwickiej Karty Mieszkańca?

Na stronie Gliwickiej Karty Mieszkańca kartamieszkanca.gliwice.eu można założyć konto i złożyć wniosek online. Jest tam także dostępna stale aktualizowana lista oferowanych zniżek, ulg, preferencji i uprawnień.

Po weryfikacji wniosku, karta będzie dostępna w wersji elektronicznej, z poziomu aplikacji mobilnej, a dla tych, którzy nie obsługują urządzeń mobilnych – także w tradycyjnej plastikowej wersji.

Osoby, które nie korzystają z komputera, mogą złożyć wniosek osobiście w urzędzie na papierowym formularzu. Należy w tym celu zgłosić się do Biura Obsługi Interesantów, a osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z pomocy konsultanta do spraw osób niepełnosprawnych – w godzinach pracy urzędu. Tam też będzie można odebrać plastikową kartę.

Kto może skorzystać z GKM?

  • Mieszkańcy zameldowani na pobyt stały.
  • Osoby zameldowane na pobyt czasowy, które rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Gliwicach i deklarują w zeznaniu podatkowym, że ich miejscem zamieszkania są Gliwice.
  • Osoby od 18 do 25 lat zameldowane na pobyt czasowy w Gliwicach, które kontynuują naukę w Gliwicach, nie rozliczają podatku dochodowego od osób fizycznych w Gliwicach (brak dochodów) i pozostają na utrzymaniu rodziców/opiekunów posiadających prawo do otrzymania Gliwickiej Karty Mieszkańca;
  • Studenci gliwickich uczelni zameldowani na pobyt czasowy.
  • Osoby przebywające w gliwickich placówkach opiekuńczych i wychowawczych.

Kamery IMPERIUM

Reklama