Jazovia poleca się na jesienne wieczory. Przed nami dwa niezwykłe koncerty

0
245

29 listopada – Melanie Scholtz Trio

Melanie Scholtz  to genialna, charyzmatyczna piosenkarka jazzowa, autorka tekstów i niezapomnianego scenicznego stylu. Urodziła się w Cape Town w RPA, gdzie studiowała na uniwersytecie śpiew operowy. Obecnie mieszka w East Village w Nowym Jorku i śpiewa na całym świecie. Oczarowała publiczność na najważniejszych festiwalach w Europie i poza nią. Wszystko to dzięki czarującemu, aksamitnemu brzmieniu głosu i niezwykłej charyzmie. Cieszy się uznaniem i brawami nie tylko entuzjastycznych słuchaczy, ale także profesjonalnej publiczności, krytyków muzycznych i samych muzyków. Była zapraszana do projektów między innymi: Wyntona Marsalisa, Bobby’ego McFerrina, The Lincoln Jazz Orchestra, Hugh Masakelę czy Al Jarreau. W latach 2006-2013 jako pedagog brała udział w programie mentoringowym Artscape Youth Jazz. Jej precyzyjna technika śpiewu i doskonałe wyczucie muzyki zdobyły wiele nagród, w tym nagrodę Standard Bank Young Artist 2010 w kategorii jazz, jak również zwycięstwo w konkursie Jazz á Juan Rélévation competition 2012. To jednak teoria, którą trzeba zweryfikować praktycznym uczestnictwem w koncercie, bo dopiero wtedy, na sali koncertowej zaczyna się prawdziwa magia.

Koncert tej wokalistki w Gliwicach będzie koncertem typu klubowego – stworzy dla nas atmosferę małego klubu jazzowego, z bezpośrednim podejściem do słuchaczy, dialogiem, współpracą. Urzeka publiczność swoją oryginalnością i niepowtarzalną ekspresją. Z dużą orkiestrą brzmiałoby jak Barbra Streisand, a jeśli ktoś dziś przypomina Elli Fitzgerald, to Melanie Scholtz! O muzyce mówi, że jest jej najlepszą przyjaciółką, ale ma też przyjaciół na scenie. Z artystką zagrają:
Jo Fougner Skaansar (Norwegia) – kontrabas
Tomáš Hobzek (Czechy) – perkusja

6 grudnia – Maria Taytakova


Ten głos, to obraz duszy, dźwiękowe urzeczywistnienie marzeń, wyobrażeń i bezgranicznego piękna. Maria Taytakova jest słowacką sopranistką. Ukończyła studia wokalne i operowe w Konserwatorium w Bratysławie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Banská Bystrica w interpretacji wokalnej, gdzie dalej kontynuowała studia doktoranckie. Już na studiach zaprezentowała się na profesjonalnej scenie muzycznej w ramach festiwalu Nowa Muzyka Słowacka, w Operze Kameralnej w Bratysławie i w Słowackim Teatrze Narodowym. W 2013 weszła na scenę operową w Austrii w roli Gildy (G. Verdi: Rigoletto). Krytycy podkreślali jej „doskonałe opanowanie koloratury wraz z dramatycznymi kulminacjami”. Po tym debiucie zaproponowano jej rolę Adiny (G. Donizetti: L’elisir d’amore). W następnym okresie Jej kariera poszybowała i można było usłyszeć Jej niecodzienny sopran na wielu operowaych scenach w Austrii, Czechach, Słowacji. Poza scenami operowymi i teatralnymi Maria Taytakova również koncertuje w formacie kameralnym. Zaprezentowała się na ponad 200 koncertach i recitalach na Słowacji, w Czechach, Austrii, Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji, Niemczech, Holandii, Szwecji i Japonii. W zakresie muzyki kameralnej specjalizuje się w interpretacji pieśni późnego XIX w. do pierwszej połowy XX w. W szczególności skupia się na prezentacji utworów wokalnych słowackich kompozytorów. W 2021 roku nagrała we współpracy z uznanym słowackim pianistą Ladislavem Fanzowitzem album wydany przez słowacką wytwórnię płytową Hevhetia. 

Również z tym artystką sopranistka pojawi się na scenie Jazovii. Na scenie będzie Jej towarzyszyć właśnie Ladislav Fanzowitz.  Słowacki pianista i saksofonista solowy i kameralny, prawdziwy miłośnik jazzu. Po ukończeniu studiów w Konserwatorium w Bratysławie kontynuował naukę fortepianu na Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze, na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Performatywnych w Wiedniu oraz na Akademia Sztuk Scenicznych w Bratysławie. Jako pianista o niezwykłych zdolnościach, został laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Jego debiutancka płyta z 2006, z Sonatą h-moll Liszta i wirtuozowskimi transkrypcjami Horowitza i Cziffry przykuła uwagę profesjonalistów swoim nieograniczonym potencjałem i szeroką różnorodnością muzycznej ekspresji. Ladislav Fanzowitz to dziś uznany solista i kameralista, wykonawca z dyskografią zawierającą prawie 40 tytułów. Regularnie występuje z wieloma orkiestrami czeskimi, słowackimi i europejskimi m.in. z PKF – Praska Filharmonia, Słowacka Filharmonia, Praskie Radio Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna Słowackiego Radia, Filharmonia Hradec Králové Orkiestra. W swoim repertuarze lubi szukać bardzo wymagających i mało wykonywanych kompozycji, które ze względu na ich uciążliwość są rzadko spotykane w koncertowych salach. Ladislav Fanzowitz zmaterializował swój związek ze jazzem tradycyjnym, zakładając własny swing orkiestrę, Fats Jazz Band.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.