Harcerze zakończyli rok!

Razem z gliwickimi harcerzami pożegnaliśmy wspólnie rok harcerski na uroczystym apelu hufca na pl. Piłsudskiego.

Harcerstwo w Gliwicach ma bogatą historię, pierwsze związki drużyn skautowych, m. in. w Wójtowej Wsi powstały w listopadzie 1919 r. Było to Towarzystwo Skautów Polskich, które w 1920 r. przekształciło się w Towarzystwo Skautów Opolskich.

Pierwsza drużyna założona przez Franciszka Powiecka powstała 04.04.1920 r. w Wójtowej Wsi. Drużynowym Harcerzy im. Tadeusza Kościuszki w Wójtowej Wsi był Jan Grzbiela.

Zastęp żeński założony przez Brygidę Bek w 08.1920 r. przekształcił się w pierwszą drużynę żeńską. Była to Drużyna Harcerek im. Emilii Plater w Wójtowej Wsi. Jej drużynową została Franciszka Grzbielanka.

Drużyny powstały w okresie plebiscytu, w związku z tym były mocno zaangażowane w pomoc przy przygotowaniu plebiscytu i przeprowadzeniu go. Ogromną wagę przywiązywano do działalności patriotycznej oraz do kondycji fizycznej, czego dowodem może być fakt, że drużyna męska co tydzień wspólnie przechodziła przez całą Wójtową Wieś, śpiewając polskie pieśni. Swoje zbiórki kończyli odśpiewaniem “Roty” Marii Konopnickiej.

Czym harcerze zajmują się dzisiaj i co najbardziej podoba im się w Harcerstwie?
Dowiedzcie się koniecznie już dziś 30.06 po godzinie 18:00 w Telewizji IMPERIUM!

Ci, którzy nie mają jeszcze kablówki Imperium, telewizję IMPERIUM mogą oglądać przez Internet tvimperium.pl

Harcerzom natomiast życzymy udanych obozów i kolonii!

AD/ Historia harcerstwa w Gliwicach (autor: phm. Paulina Król)

Kamery IMPERIUM

Reklama