Gwiazdka ze szpadą

To jeden z najstarszych turniejów szermierczych w Polsce zainicjowany przez Zdzisława Mikulskiego – prezesa Stowarzyszenia Szermierczego „Piast”. Pierwsze zawody pod takim szyldem zostały zorganizowane 27 lat temu. Turniej szybko zyskał dużą renomę – na przestrzeni lat startowała w nich cała polska czołówka dziecięcej i młodzieżowej szpady. W tegorocznej edycji wzięło udział prawie 300 szpadzistek i szpadzistów Polski, Norwegii, Włoch i Ukrainy. Wśród nich nie zabrakło zawodników z Gliwic, którzy sięgali po medale. Po raz drugi z rzędu na tych zawodach w kategorii młodzik zwyciężyła Hania Szczurowska z sekcji szermierczej GKS Piast.

W tej samej kategorii wiekowej trzecie miejsce zajęła również reprezentantka Piast Gliwice – Amelia Kowalik.

Drugie miejsce natomiast na tych zawodach zajęła Martyna Szymiczek. Zawodniczka Górnika Radlin w finale przegrała z 9:12 z Hania Szczurowską, ale to i tak był jej największy sukces sportowy w swojej karierze

Podium w tej kategorii wiekowej uzupełniła Maria Świdzińska, z klubu KS Olimp Lubin, która nie kryła radości z tego trzeciego miejsca

W drugim dniu zawodów do rywalizacji przystąpili chłopcy. W kategorii dzieci nie miał sobie równych Tytus Kurowski, który w finale pokonał swojego przeciwnika 10:1. W szermierce tak wysoka wygrana to deklasacja.

W tej kategorii wiekowej trzecie miejsce zajął Franek Molikiewicz z klubu Riposta Toruń. Franek choć przegrał walkę półfinałową nie krył zadowolenia z trzeciej lokaty

O szpadę, bo to była główna nagroda w tym turnieju walczyli także juniorzy młodsi.

Wśród chłopców zwyciężył Igor Kozak. Młodszy szermierz klubu Olimp Lubin po raz pierwszy zwyciężył na punktowanym turnieju w swoje karierze.

Na tym samym turnieju na podium stawały Marysia Szczurowska, która zajęła drugie miejsce, Kamila Gusta, która była trzecia. To były zawodniczki Piasta Gliwice, natomiast kategorii dzieci (roczniki 2012/13) drugie miejsce zajęła Hanna Lenart z Muszkietera Gliwice. Kolejne szermiercze zawody z udziałem najmłodszych szermierzy już niebawem.