Gliwiczanka będzie sędziować na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie

0
225

4 lutego w Pekinie rozpoczną się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Jedną z dyscyplin, które należą do programu Igrzysk jest Curling. A jedną z sędzin jest Marta Pluta, trenerka i zawodniczka klubu KŚ AZS Politechniki Śląskiej. Marta będzie pełnić rolę Statistics/Game Umpire. Jest to nowa funkcja, która na IO w Pekinie będzie stosowana pierwszy raz.

Marta Pluta pochodzi z Gliwic i od dziecka uprawia curling. Jest wielokrotną mistrzynią Polski zarówno w kategoriach młodzieżowych jak i seniorskich, a także reprezentantką Polski. Ma też swoją drużynę – AZS Gliwice Team Pluta. Niewątpliwie więc jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w tej dyscyplinie w naszym kraju. Od kilku lat zajmuje się też sędziowaniem, a że robi to dobrze, nagrodą jest nominacja na Igrzyska.

– Ciężko mi w to uwierzyć, że naprawdę jadę na Igrzyska. WCF zrobił mi ogromną niespodziankę i nie wiem czy było to celowe czy nie, ale zaproszenie otrzymałam 5 maja w dniu moich urodzin. Był to naprawdę cudowny prezent – powiedziała tuż po nominacji Marta Pluta w rozmowie z portalem curling.pl.

Curling pojawił się po raz pierwszy na zimowych igrzyskach olimpijskich już podczas inauguracyjnych zmagań w Chamoix w 1924 r. Później przez wiele lat nie rozgrywano tej dyscypliny. Dopiero od 1998 r. curling regularnie gości na arenach zimowych igrzysk olimpijskich. Najwięcej medali w tej dyscyplinie zdobyła dotychczas Kanada (11). Polska nie bierze udziału w curlingu na igrzyskach w Pekinie.

Rozgrywki w „szachach na lodzie” rozpoczną się już 2 lutego, czyli jeszcze przed oficjalną ceremonią otwarcia i potrwają aż ostatniego dnia Igrzysk do 20 lutego.

Gliwice natomiast są jednym z wiodących ośrodków curlingu w Polsce. Reprezentanci AZS Politechniki Śląskiej na każdych mistrzostw Polski sięgają po medale. W Gliwicach też na lodowisku TAFLA, co roku odbywały się międzynarodowy turniej.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.