Gliwiczanin, który pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych

Gliwiczanin, dziennikarz Piotr Grela został laureatem konkursu Mr Disabled w kategorii życie zawodowe 2021. Wyróżnia on niepełnosprawnych mężczyzn osiągających sukces pomimo ograniczeń, z którymi się zmagają.

Piotr Grela urodził się w 1988 r. z rzadką chorobą – mukopolisacharydozą typu I. To rzadka choroba genetyczna spowodowana brakiem enzymu odpowiedzialnego za rozkład cukrów złożonych w organizmie. Substancje nie są rozkładane, przez co kumulują się w narządach, doprowadzając stopniowo do ich dysfunkcji. Gdy miał 15 lat rozpoczęła się pierwsza batalia o dostęp do leków. Wtedy, w 2003 roku w Polsce było 4 chorych:

Roczne leczenie indywidualne to był koszt ponad 2 mln zł […], na budżet, na kieszeń przeciętnej rodziny to nie jest do ogarnięcia […] My zebraliśmy kwotę na pierwsze półrocze i daliśmy sobie czas na to, by dalej z Ministerstwem Zdrowia, z Narodowym Funduszem Zdrowia rozmawiać, przekonywać, że zasługujemy na życie. […] Kwestia przepychanek – kto powinien to finansować, czy Fundusz, czy Ministerstwo. My, jako pacjenci, na początku tej batalii musieliśmy się zmagać z argumentami ,,Dobrze, my możemy dać, ale musicie mieć świadomość, że to są koszta rocznego utrzymania oddziału pediatrycznego”. Nas to miało przekonać, że potrzeby są duże i my nie możemy liczyć na to, że to się uda pomyślnie wszystko załatwić… – mówił Piotr Grela na antenie radia IMPERIUM.

W nagłośnieniu sprawy wtedy pomogli dziennikarze.

Dziś chorych na ten typ choroby jest 15 osób. Dotychczas nie jest możliwe całkowite wyleczenie mukopolisacharydozy.

Pomimo choroby Piotr Grela może być wzorem dla każdego: nie poddaje się i stara się być jak najbardziej aktywny – do 15 roku życia chciał być lekarzem i wymyślić lek na swoją chorobę. Gdy dowiedział się, że leki są, jednak nie ma możliwości ich uzyskania – poznał pozytywną siłę mediów. Postanowił wtedy połączyć swoją przyszłość z tzw. ,,czwartą władzą”. Ukończył studia politologiczne ze specjalnością komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim, był dziennikarzem w radiu Plus Śląsk i Dzienniku Zachodnim. Zajmował się również aktywizacją osób bezrobotnych, aż odnalazł swoje miejsce w dziale prasowym klubu „Piast Gliwice”, gdzie od ponad 3 lat pracuje jako redaktor. To właśnie klub zgłosił Piotra Grelę do konkursu Mr Disabled. To odpowiednik konkursu Lady D., skierowany do panów z niepełnosprawnością, którzy osiągnęli sukces pomimo trudności i ograniczeń.

Statuetki wręczane są w pięciu kategoriach: życie społeczne, życie zawodowe, kultura, sport i nagroda zespołowa w jednej z czterech poprzednich kategorii. Podczas Gali, statuetki odebrali:

W kategorii zespołowej
-2020 Cafe Równik z Wrocławia
-2021 Rudzki Zakład Aktywności Zawodowy z Rudy Śląskiej,

W kategorii Życie społeczne
– 2020 Szymon Klimza z Pszczyny,
– 2021 Marian Nowak z Zabrza (Prezes Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych) ,

W kategorii sport
– 2020 Artur Pióro z Sosnowca (pływak, rekordzista i multimedalista Igrzysk, Mistrzostw Świata, Europy i Polski),
– 2021 nagrody nie przyznano,

W kategorii kultura
– Marek Judycki z Rudy Śląskiej (plastyk, poeta, emerytowany nauczyciel),
– 2021 Marcin Cięszczyk z Zabrza (organista, muzyk)

W kategorii życie zawodowe
– 2020 Mirosław Jędrowski z Chorzowa (piosenkarz, wodzirej, kompozytor),
– 2021 Piotr Grela z Gliwic (dziennikarz, obecnie biuro prasowe Piast Gliwice).

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym!

Listen to “Piotr Grela, gliwiczanin, dziennikarz, laureat konkursu Mr Disabled 2021” on Spreaker.

Kamery IMPERIUM

Reklama