Majsterkuj z nimi w domu. Ruszyły zapisy na warsztaty online

Tęsknisz za ZPT? Domowe dłubanie to Twoja największa pasja? Lubisz sobie wszystko dokręcić i naprawić własnymi rękami? Zatem jeden z październikowych weekendów jest dla Ciebie. Najbardziej techniczny festiwal artystyczny 10 i 11 października online!

Warsztat Miejski zaprasza na doroczne święto twórców, artystów, rzemieślników, majsterkowiczów, a więc czwartą edycję Festiwalu mejKiNG w Gliwicach. W tym roku pod hasłem „Sztuka majsterkowania”. Będzie ciekawie, jak zwykle, ale inaczej. W tym roku festiwal realizowany jest w sieci. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie wydarzenia odbędą się online. Zamiast stacjonarnych warsztatów, każdy chętny po dokonaniu wcześniejszej rejestracji, otrzyma zestaw materiałów, w specjalnie na tę okazję przygotowanym pudełku, aby w festiwalowe dni, w czasie rzeczywistym połączyć się z prowadzącymi i wspólnie majsterkować.

– Podczas planowania tegorocznej edycji cieszyliśmy się na myśl, że zaprosimy uczestników do Hali Modeli GZUT, to przestrzeń, która sprzyja tego rodzaju wydarzeniom. Przeważyły i przeważają wciąż względy bezpieczeństwa. Dlatego postanowiliśmy zrobić festiwal hybrydowy. Większość prowadzących będzie nadawać z festiwalowego studia, które przygotowujemy w hali. Uczestnicy natomiast po zarejestrowaniu się będą mogli odebrać nasze festiwalowe pudełka, w których znajdą nie tylko niezbędne do poszczególnych warsztatów materiały, ale i prezenty – mówi Magdalena Foltyniak z Warsztatu Miejskiego.

Wprawne oko wypatrzy w grafikach promujących wydarzenie nawiązanie do popularnych programów „Zrób to sam” prowadzonych niegdyś przez Adama Słodowego, na których wychowywały się pokolenia. W tym roku bowiem organizatorzy postanowili przypomnieć nam tę postać w przededniu pierwszej rocznicy jego śmierci. Obecnie ruch “zrób to sam” (ang. Do It Yourself) nabiera tempa, za sprawą internetu, popularne dziś “crafty” i tablice na pinterest pełne pomysłów zastępował niegdyś Słodowy i jego studio. Dlatego właśnie współscenarzysta “Pomysłowego Dobromira” i kultowy pan “złota rączka” z okienka małego ekranu stał się inspiracją dla organizatorów wydarzenia.

W tegorocznym programie znalazły się warsztaty dla dorosłych i dla dzieci – szczególnie zaś – jak podkreślają organizatorzy – takie w których najlepiej uczestniczyć wspólnie. A jest w czym wybierać, bo w tegorocznym programie znalazły się między innymi warsztaty zdobienia zegarów metodą decoupage, szycia jesiennych kapci, tworzenia świecących breloków z użyciem nici przewodzących ale i warsztaty programowania w pythonie, projektowanie wirtualnego escape room, czy prezentacja podstaw CNC.
Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem platformy Evenea.pl.

Wśród prowadzących warsztaty znalazły się m.in. Agnieszka Baron-Twarkowska z Telewizji Imperium Gliwice (sobotnie warsztaty “A czas ucieka”) oraz Basia Palewicz-Ryży, autorka książki “Robótki na paluszkach, a także prowadząca program “Sztrykowanie na ekranie”. Z naszą redakcyjną koleżanką będzie się można spotkać podczas wirtualnych warsztatów z tworzenia bransoletki.

– Warsztaty to atrakcje nie tylko dla uczestników, ale też ogromna porcja energii dla prowadzącego. Przy warsztatach online ta energia jest nieco mniejsza, ale moje doświadczenia z okresu kwarantanny są dowodem na to, że i online można uzyskać od uczestników dużo informacji zwrotnych. Mam nadzieję, że na Festiwalu mejKING uda się to potwierdzić – mówi Barbara Palewicz-Ryży.

Po wyczerpaniu limitu miejsc, na niektóre warsztaty będzie możliwość wpisania na listę dodatkową. Ochotnicy z tej listy również będą mogli wziąć udział w warsztatach. Warunek konieczny: osoba, która zgłosi chęć uczestnictwa, będzie musiała zorganizować niezbędne narzędzia i materiały we własnym zakresie.

Aby tradycji stało się zadość dla uczestników festiwalu przygotowano koncert, a w zasadzie koncerty. W sobotę, 10 października, po godz. 19:00 jako pierwszy będzie transmitowany koncert krakowskiego składu “Gypsyandtheacidqueen i przyjaciele”. Godzinę później o 20:00 rozpocznie się kolejna odsłona projektu “Nastaw ucho”. Muzycy tym razem zmierzą się z repertuarem gwiazd należących do “The 27th Club”. Wieczorem wybrzmią hity Jimmiego Hendrixa, Kurta Cobaina czy Amy Winehouse. W autorskich aranżacjach i ciekawej przestrzeni hali GZUT.

– Drugi dzień Festiwalu to dalszy ciąg warsztatów i wirtualne odwiedziny polskich “makerspace’ów”, czyli społecznych pracowni i przestrzeni do majsterkowania. Uczestnicy wydarzenia odwiedzą m.in. Wytwórnię w Krakowie czy nadmorskie Cumy, czyli miejsca oddające ducha takiej przestrzeni, jaką już niedługo uda nam się stworzyć w Gliwicach – tłumaczy Filip Twarkowski z Warsztatu Miejskiego.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Telewizja Imperium Gliwice.

Festiwal mejKING – PROGRAM WYDARZENIA:

Sobota, 10 października
Warsztaty:
10:00 – 12:00 “Szycie pod napięciem”
10:00 – 12:00 “A czas ucieka… Warsztaty z tworzenia zegarów metodą decoupage”
12:30 – 14:30 “Ozdobne miseczki”
12:30 – 14:30 “Jesienny kapeć na długie wieczory”
12:00 – 14:30 “Projektujemy wirtualny escape-room”
15:00 – 17:00 “Budujemy pantograf”
15:00 – 17:00 “Bransoletki na paluszkach”
15:00 – 16:30 “CNC dla każdego? Zostań domowym frezerem”

Wydarzenia towarzyszące – koncerty
19:00 Koncert live Gypsyandtheacidgeen i przyjaciele – transmisja live facebook i youtube
20:00 Koncert live Nastaw Ucho – transmisja live facebook i youtube

Niedziela, 11 października
Warsztaty
10:00 -11:30 “Notesy sekretniki”
11:00 -13:00 “Magiczny upcycling czyli świecąca ramka na zdjęcie”
12:00 -15:00 “Python z żółwikiem: programowanie dla zaczynających”

Wydarzenia towarzyszące:
13:45 – 16:45 Prezentacje live i odwiedziny w pracowniach i makerspace w Polsce – transmisje live – facebook

Źródło: informacja prasowa

Kamery IMPERIUM

Reklama