Dlaczego w Wielki Piątek powinieneś umyć się w rzece?

Dziś Wielki Piątek. Dla katolików jest to dzień zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych.

O tradycjach wielkopiątkowych z regionu opowiadał na antenie Radia IMPERIUM Kamil Iwanicki, badacz Górnego Śląska, przewodnik, gliwicki społecznik i twórca projektów regionalnych takich jak: Gliwicka Mapa Tajemnic, Śląskie Stwory i Potwory czy Familoki:

Zwyczaj porannego obmywania się o wschodzie słońca w rzece, która musiała płynąć z zachodu na wschód najlepiej – wtedy nasze zdrowie będzie lepsze, dziewczyny od razu będą ładniejsze to jest ta część magiczna tego rytuału, ale ta część praktyczna była taka, że po zimie było wreszcie na tyle ciepło, że można było pójść się umyć. A właśnie najważniejsze – nie wolno było się wycierać, żeby ta woda wyschła na nas, bo to wtedy ona zachowa tą właśnie magiczną moc.

Całej rozmowy możecie wysłuchać tutaj:

Listen to “Kamil Iwanicki, przewodnik, gliwicki społecznik, o zwyczajach wielkanocnych” on Spreaker.

Obmywanie się to jeden z przesądów i magicznych zwyczajów praktykowanych w Wielki Piątek. W tym dniu stawiano horoskopy pogodowe: grzmot lub deszcz w Wielki Piątek oznaczał urodzaj, deszcz zapewniał rok suchy, i na odwrót – pogoda wróżyła mokry rok. Poranna rosa na szybach lub na drzwiach zwiastowała dobry urodzaj. Kolejnym horoskopem mógł okazywać się mróz w nocy, który wróżył dobre sianokosy, jeśli mróz występował w dzień – obfity miał być zbiór fasoli. Jeśli w Wielki Piątek odnotowywano wycie psów – bogate miały być roje pszczelne.

Innym dobrze znanym zwyczajem było zatykanie w tym dniu na polach, w chlewach i na strychach krzyżyków wykonanych z poświęconej palmy wielkanocnej – miały chronić przed gradobiciem, szkodnikami i innymi klęskami, które mogły by zagrozić plonom. W niektórych wsiach stawiano je jedynie w tzw. „pustych godzinach”, czyli w czasie, kiedy Chrystus został już zdjęty z krzyża. 

Dziś, w Wielki Piątek w Telewizji IMPERIUM Liturgia Męki Pańskiej- początek transmisji o godz. 18:00.

Kamery IMPERIUM

Reklama