Budżet obywatelski pod znakiem zapytania? Wchodzi w życie poprawka zaproponowana przez byłego prezydenta Gliwic

Zygmunt Frankiewicz, były prezydent Gliwic, a obecnie senator zgłosił poprawkę do ustawy dotyczącej pomocy Ukraińcom. Według zaproponowanego rozwiązania miasta będą miały możliwość zamrożenia budżetów obywatelskich 2023–2024.

Frankiewicz w rozmowie z Gazetą Wyborczą potwierdził w niedzielę, że jest autorem tej poprawki, i zapewnia, że zwróciły się o to do niego organizacje pozarządowe. Poprawka ma być odpowiedzią na napływ uchodźców, na którym aktualnie skupiona jest energia aktywistów i społeczników.

Dziś w gminach będących miastami na prawach powiatu utworzenie budżetu obywatelskiego jest obowiązkowe. Ponadto wysokość środków przeznaczanych na funkcjonowanie budżetu obywatelskiego musi wynosić co najmniej 0,5% wydatków gminy. Zgodnie z przyjętą już przez Sejm poprawką w tym roku będą mogły wstrzymać realizację projektów, które wybierają i zgłaszają mieszkańcy. Decyzje w tej sprawie będą podejmować miejscy radni.

Borys Budka, szef klubu Koalicji Obywatelskiej, powiedział Gazecie Wyborczej, że poprawka Frankiewicza nie była konsultowana z klubem. Przyznaje, że teraz nie można cofnąć tej propozycji. W Wyborczej poprawkę Frankiewicz skomentował słowami – Mam wolny mandat. Radio Imperium poprosiło senatora o komentarz, opublikujemy go, gdy tylko otrzymamy odpowiedź.

Poprosiliśmy o komentarz w sprawie również rzecznika prasowego prezydenta Gliwic, Łukasza Oryszczaka.

Z punktu widzenia miasta każde rozwiązanie, które znosi sztywne regulacje ustawowe i przenosi decyzyjność na poziom lokalny jest dobre. Należy podkreślić, że poprawka nie znosi budżetu obywatelskiego, daje jedynie taką możliwość w tej wyjątkowej sytuacji i to na podstawie uchwały rady miasta. Obecnie w Gliwicach realizacja wniosków z poprzedniej edycji nie jest zagrożona. Prowadzimy również bez zakłóceń tegoroczną edycję. W sytuacji, w której bezpośrednio za granicami naszego państwa prowadzone są działania zbrojne na ogromną skalę, a do Polski codziennie przybywają dziesiątki lub setki tysięcy uchodźców nikt nie może dać gwarancji, że w kolejnych miesiącach polskie samorządy będą w stanie funkcjonować bez żadnych zakłóceń. Jesteśmy zdeterminowani, aby pomimo kryzysu zapewnić normalne funkcjonowanie miasta, nie możemy jednak odpowiedzialnie zapewnić, że wojna nie będzie miała negatywnego wpływu na nasze codzienne życie. 

Czy w Gliwicach poprawka będzie miała wpływ na przyszłą edycję Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego i czy zostanie wstrzymana realizacja projektów, które zostały wybrane w zeszłym roku dowiemy się najpewniej w najbliższym czasie, decyzja bowiem zależy od Radnych Rady Miasta.

Kamery IMPERIUM

Reklama