Akcja Menstruacja. Drugi na Śląsku Punkt Pomocy Okresowej pojawi się w Gliwicach

0
536

Pierwszy w naszym mieście i drugi na Śląsku Punkt Pomocy Okresowej pojawi się w poniedziałek, 8 marca w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach. Niewielka metalowa skrzynka wypełniona zostanie m.in. podpaskami, tamponami czy wkładkami higienicznymi. Z tych bezpłatnie skorzystają miesiączkujące kobiety i dziewczęta.

Pomysłodawcą inicjatywy jest ogólnopolska fundacja Akcja Menstruacja, która 8 marca rozpocznie współpracę z Gliwickim OPS-em. Celem akcji jest nagłośnienie problemu, jakim jest ubóstwo menstruacyjne. Dotyczy ono około 500 milionów kobiet na świecie i około 500 tysięcy kobiet w Polsce.

W Gliwicach pojawi się łącznie 5 takich punktów – czyli o jeden więcej, niż w Warszawie. Nasze miasto będzie tym samym drugim miastem w Polsce pod względem liczby Punktów Pomocy Okresowej. Do tej pory jedyny taki punkt w naszym regionie działał w Katowicach.

Pierwsza skrzynka zawiśnie w poniedziałek, 8 marca w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej, przy ul. Górnych Wałów 9. Kolejna pojawi się na budynku Ośrodka Interwencji Kryzysowej, przy ul. Generała Władysława Sikorskiego 134. Pozostałe 3 skrzynki zagoszczą w Zatorzu, Sośnicy i Szobiszowicach. Jak deklaruje OPS – rozmowy na ten temat będą prowadzone z mieszkańcami wszystkich dzielnic w ramach projektu Aktywnie dla Gliwic.

Każdy, kto chciałby wspomóc akcję, może włożyć do jednej ze skrzynek środki higieniczne, niezbędne podczas menstruacji. Z tych skorzystają następnie potrzebujące kobiety i dziewczęta.

Fundacja Akcja Menstruacja i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach zachęcają także kobiety i dziewczęta, które nie mają dostępu do niezbędnych środków do skorzystania z “padsharing-u”, czyli okresowej sieci wsparcia, działającej w internecie. Aby otrzymać pomoc wystarczy wypełnić anonimowy formularz dostępny TUTAJ i zamówić darmowe środki higieniczne do najbliższej drogerii.

Słuchaj Radia Imperium i oglądaj „Flesza”! Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.