Śladami Samuela Lubowskiego – budowniczego Gliwic

Data publikacji: 08/05/2025 | Kategorie: Miasto

Gliwice są jednym z najstarszych i zarazem najpiękniejszych miast na Górnym Śląsku.  Miasto ma też bogatą i burzliwą historię. Na początku XVIII wieku w grodzie nad Kłodnicą mieszkało jednak ledwie 3.5 tysiąca ludzi. Dynamiczny rozwój gospodarczy, kulturowy i cywilizacyjny rozpoczął się w drugiej połowie 18 wieku.

Wówczas to z inicjatywy Fryderyka Wilhelma Redena – ojca górnośląskiego przemysłu, wybudowano tu m.in. Królewską Odlewnię Żeliwa i Kanał Kłodnicki. Większość budynków zarówno mieszkalnych jak i użyteczności publicznej powstało natomiast w XIX wieku, a jednym z budowniczych był Salomon Lubowski. W czasach PRL-u jego nazwisko zostało wymazane z kart historii, tak jak wszystko, co kojarzyło się z niemiecką przeszłością miasta.

Salomon Lubowski ur. się 4 kwietnia 1825 roku w Kietrzu. Z okazji jego 200 urodzin na starym  cmentarzu żydowskim przy ul. Na Piasku miało miejsce uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego grobu małżeństwa Lubowskich. Zanim jednak to nastąpiło – inicjator tego wydarzenia-  Seweryn Botor zabrał gliwiczan na spacer i pokazał wybrane dzieła Samulea Lubowskiego.

Relacja ze spaceru dziś w TV Imperium oraz na imperiummedia.pl

Powrót na stronę główna