W 2023 roku Kanał Gliwicki pokonało 2 tys. jednostek pływających. Jak będzie w tym roku?
Po zimowej przerwie, inspekcji i oznakowaniu szlaku, rozpoczął się kolejny sezon nawigacyjny na Kanale Gliwickim – jedynej takiej drodze wodnej w kraju, powstałej z myślą o transporcie.
Kanał Gliwicki wraz z sześcioma śluzami umożliwiającymi żeglugę od lat 30-tych XX wieku łączy Górny Śląsk z Odrą i stanowi istotną część Odrzańskiej Drogi Wodnej. Jest położony w dolinie rzeki Kłodnicy na odcinku od Gliwic do Kędzierzyna Koźla, na terenie województw śląskiego i opolskiego. Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach – administrator Kanału Gliwickiego rozpoczął właśnie kolejny sezon żeglugowy.
W 2023 roku Kanał Gliwicki pokonało blisko 2 tys. jednostek pływających różnego typu: statków pasażerskich, łodzi motorowych, barek i pchaczy, kajaków, które łącznie śluzowały się 1 800 razy.
Przeprawa przez śluzy kanału: Łabędy, Dzierżno, Rudziniec, Sławięcice, Nowa Wieś i Kłodnica możliwa jest 7 dni w tygodniu w godz. od 6.00 do 22.00.
„Nad bezpieczeństwem wodniaków oraz sytuacją na Odrzańskiej Drodze Wodnej wraz z Kanałem Gliwickim i Kędzierzyńskim czuwa nawet 200 pracowników Wód Polskich w Gliwicach, którzy obsługują śluzy i koryto żeglugowe kanałów oraz rzekę Odrę, monitorują sytuację, pozostają w kontakcie z rozlicznymi służbami.” – czytamy w komunikacie Wód Polskich w Gliwicach
Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję IMPERIUM! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.
Powrót na stronę główna