Operację zespół naszych chirurgów przeprowadził pod kierunkiem prof. Adama Maciejewskiego. Trwała 16 godzin. Pacjentem był wykładowca z uniwersytetu w Bagdadzie, który kilka lat temu zachorował na raka krtani. Gliwiccy chirurdzy przeszczepili mu krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę, przytarczyce, przednią ścianę szyi i kość gnykową.
Irakijczyk mieszkał w Niemczech i to tam był kilkakrotnie operowany. O tym, że w Gliwicach wykonywane są przeszczepy narządów szyi, dowiedział się z mediów społecznościowych. Zobaczył też film z wykładem prof. Maciejewskiego na temat przeszczepów i był zdeterminowany, by trafić do profesora na zabieg.
31-latek jest piątym pacjentem, któremu chirurdzy z gliwickiego centrum onkologii przeszczepili narządy szyi od zmarłych dawców. Wśród nich był również 6-letni Tymek – jedyne dziecko, u którego wykonano taki zabieg.
Autorski program allotransplantacji narządów szyi, realizowany przez lekarzy z Gliwic, stał się wzorem dla ośrodków medycznych w Belgii i Stanach Zjednoczonych.