Z danych policji wynika, że tylko w 2019 roku ponad 88 tysięcy osób w Polsce doświadczyło przemocy domowej. Jej ofiarą najczęściej padają kobiety. Ich liczba wyniosła wówczas ponad 65 tysięcy. Na drugim miejscu niechlubnej statystyki znalazły się dzieci. Agresji fizycznej doznało wtedy ponad 12 tysięcy podopiecznych. Problem przemocy domowej nie ominął także mężczyzn. Z argumentem siły spotkało się wówczas ponad 10 tysięcy z nich. W ostatnim czasie problem przemocy domowej dodatkowo pogłębiła pandemia koronawirusa. Bowiem ofiary zostały zamknięte pod jednym dachem ze swoimi oprawcami.
Osobom, które znalazły się w takiej sytuacji pomaga policja, ale także wiele innych organizacji. Wśród nich jest też Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA”, które od 30 listopada do 6 grudnia w ramach internetowej akcji STOP PRZEMOCY DOMOWEJ prowadzi bezpłatne konsultacje prawne dla jej ofiar. Data kampanii nie jest przypadkowa. 30 listopada w życie weszła bowiem Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wśród nowych przepisów znalazł się także art. 15aa.
Wynika z niego, że: „Policjant ma prawo wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie w rozumieniu przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, stwarzającej zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby dotkniętej tą przemocą, nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, (…) lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia (…).
Pomoc ze strony policji czy organizacji może jednak nie wystarczyć. Niejednokrotnie ofiary przemocy nie chcą mówić o swoim problemie. Dlatego jeśli widzisz lub słyszysz, że ktoś w Twoim otoczeniu cierpi z powodu przemocy domowej – nie bądź obojętny. Reaguj!
Jeżeli natomiast jesteś ofiarą agresji, daj sobie pomóc i umów się na bezpłatną rozmowę z doradcą prawnym. Numer telefonu, właściwy dla każdego ze śląskich miast lub powiatów – w tym także Gliwic – znajdziesz na stronie dogma.org.pl.