Od listopada działa bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych oraz osób chcących im pomóc w okresie zimowym, uruchomiona przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pod numerem 987 można uzyskać informacje na temat pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla potrzebujących, pozostających bez stałego miejsca zamieszkania, a którym ze względu na coraz niższe temperatury grozi zamarznięcie. Z infolinii będzie można korzystać do końca marca 2021 roku.
„W sytuacji, gdy ktoś z mieszkańców zauważy w mroźne dni osobę/osoby przebywające na przystankach autobusowych, w pustostanach, altanach czy piwnicach, może zadzwonić pod numer 987 i wskazać w/w miejsce. Nie musi wchodzić w relację z osobami, a jedynie zgłosić sam fakt pobytu. Wówczas służby zareagują stosownie do sytuacji – nawiążą kontakt z w/w osobą/osobami – udzielą informacji na temat możliwości uzyskania schronienia, wsparcia w formie wyżywienia, wezwą pomoc medyczną, jeśli zajdzie taka potrzeba” – mówi Bogusława Duńska kierownik Zespołu pracy socjalnej i usług ds. bezdomności i zagrożenia bezdomnością OPS w Gliwicach.
W działanie infolinii na terenie Miasta Gliwice zaangażowany jest pracownik Zespołu pracy socjalnej i usług ds. bezdomności i zagrożenia bezdomnością Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach, który na co dzień wspiera osoby doświadczające bezdomności.
W sprawie pomocy można się również kontaktować bezpośrednio z Zespołem w godzinach pracy Ośrodka pod numerami telefonów: (32) 335 96 81 / (32) 335 96 80
„Zapraszam do kontaktu telefonicznego z pracownikami Zespołu pracy socjalnej i usług ds. bezdomności i zagrożenia bezdomnością – reagujemy niezwłocznie w sprawach zgłoszeń. Czas jest niezwykle istotny – i dla osoby, aby uzyskała pomoc i wsparcie i dla nas, abyśmy mogli wesprzeć osobę w sposób optymalny. Podejmujemy kontakt z osobą, proponujemy skorzystanie z oferty placówek, a w przypadku braku zgody osoby na skorzystanie z w/w oferty wspieramy doraźnie, monitorujemy pobyt w miejscu niemieszkalnym, utrzymujemy regularny kontakt, aby motywować do zmiany” – mówi B. Duńska.