98,6% górników biorących udział w referendum za strajkiem

0
169

Od 12 do 13 stycznia we wszystkich kopalniach i zakładach Polskiej Grupy Górniczej w skład której wchodzi również gliwicka kopalnia Sośnica, trwało referendum strajkowe. Górnicy odpowiadali na pytanie: “Czy jesteś za podjęciem strajku w Polskiej Grupie Górniczej S.A. w celu zrealizowania żądań wynikających ze sporu zbiorowego z dnia 14 grudnia 2021 r.”

W referendum udział wzięło 21254 pracowników co stanowi 57,8% zatrudnionych. Za podjęciem strajku zagłosowało 20757 co stanowi 98,6% głosujących. Przeciw zagłosowało 275 co stanowi 1,3 %.

Przypomnijmy, od 21 grudnia w Polskiej Grupie Górniczej trwa pogotowie strajkowe. Strona związkowa domaga się wypłacenia górnikom z PGG rekompensaty za przepracowane od września do grudnia weekendy. Od kilku miesięcy z powodu trwającego w całej Europie kryzysu energetycznego, górnicy pracują w nadgodzinach i w weekendy, ale nie otrzymują za to należnego wynagrodzenia. Ponadto strona związkowa domaga się wzrostu średniego wynagrodzenia w PGG z obecnych 7829 zł do 8200 zł brutto.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.