70 lat ŚZPN – Podokręgu Zabrze

W 2020 roku Podokręg Zabrze działający przy Śląskim Związku Piłki Nożnej obchodził jubileusz 70-lecia powstania. Ze względu na pandemię uroczyste obchody przełożono na wrzesień 2021 roku. W miniony piątek w kinie AMOK odbyła się uroczysta gala podczas której uhonorowano zasłużonych dla gliwickiej i zabrzański piłki ludzi.

W kinowej sali stawiły się prawdziwe legendy nie tylko śląskiej piłki. W jednym rzędzie zasiedli Adam Banaś, Fryderyk Cholewa, Marcin Bochynek czy Jerzy Dudek i Jarosław Kaszowski. Nie zabrakło również działaczy z piłkarskiej centrali z Henrykiem Kulą na czele.

Po filmowej prezentacji przyszedł czas na wyróżnienia i odznaczenia. Prezes Henryk Kula w imieniu PZPN-u wręczył wyróżnionym medale za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej oraz honorowe Odznaki Polskiego Związku Piłki. Na koniec zaśpiewała Martyna Wolsztyńska.

A historia największego w Polsce podokręgu jest ciekawa i zarazem zawiła wiec przypomnijmy ją. 21 maja 1950 roku odbyło się ostatnie walne zgromadzenie Opolskiego Okręgowego Związku Piłki nożnej z udziałem delegatów klubów z Bytomia, Gliwic i Zabrza. Delegaci zamknęli kartę OZPN w Opolu z siedzibą w Zabrzu, tworząc podokręg zabrzański, choć nie mieli wpływu na jego powstanie.

Nowy podział podokręgów i okręgów oficjalnie wprowadzono 21 sierpnia 1950. Zmiany polityczne wywołane przez polski październik 1956 roku sprawiły, ze przywrócono poprzednią formułę związków piłkarskich. Natomiast 4 stycznia 1957 roku reaktywowana w Zabrzu podokręg OZPN dla miast Zabrza i Gliwic. Kolejne zmiany organizacyjne miały miejsce w 1972 roku, gdy w miejsce okręgowych związków piłki nożnej utworzono sekcję piłki nożnej wojewódzkiej federacji sportu.

Obecnie podokręg Zabrze jest największy spośród należących do ŚZPN. Piłkarki i piłkarze, a także futsalowcy reprezentujący kluby podokręgu Zabrze mają w swoich gablotach 22 tytuły Mistrza Polski, 8, Pucharów Polski i 2. Super Puchary Polski.

Stanisław Oślizło, Ernest Pol, Józef Gałeczka, Włodzimierz Lubański, Jerzy Gorgoń, Jan Banaś, Andrzej Buncol, Kamil Kosowski, Jerzy Dudek, Kamil Glik, Łukasz Piszczek, Arkadiusz Milik – to dawni i obecni reprezentanci Polski wywodzący się z dzisiejszego Podokręgu Zabrze.

Dziś zabrzański Podokręg ma dwie drużyny w PKO BP Ekstraklasie, czyli na najwyższym szczeblu rozgrywkowym oraz dziesiątki zespołów rywalizujących w niższych klasach rozgrywkowych. Jest wielotysięczna rzesza zawodników w wieku od lat 5 wzwyż.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama