Urząd Miejski ogłosił przetarg na zagospodarowanie zbiornika na potoku Wójtowianka w systemie zaprojektuj i wybuduj. Celem opracowania jest uszczegółowienie koncepcji zagospodarowania rekreacyjnego suchego zbiornika retencyjnego na potoku Wójtowianka.
Projekt oraz metody podejmowania rozmowy z mieszkańcami budziły emocje wśród mieszkańców miasta i aktywistów. O sprawie opowiadał rzecznik Prezydenta Miasta Gliwice, Łukasz Oryszczak, na antenie radia IMPERIUM. Całej rozmowy możecie wysłuchać tutaj.
Zbiornik retencyjny na Wójtowiance będzie zlokalizowany na zachód od Osiedla Sikornik w Gliwicach i obejmie teren o powierzchni ok. 10h. W pierwszej fazie inwestycji opracowane były dwie koncepcje – przyrodnicza i rekreacyjna, które poddane zostały badaniu opinii publicznej. W przeprowadzonym badaniu, ankietowani wybrali wariant rekreacyjny.
Głównymi założeniami, którymi mają kierować się autorzy projektu jest:
- Udostępnienie terenu dla użytkowników
- Stworzenie atrakcyjnej i urozmaiconej przestrzeni dla mieszkańców
- Rozbudowana oferta rekreacyjna – miejsca wypoczynku, place zabaw, siłownia, land art
- Utrzymanie wyposażenia w naturalnym charakterze, zastosowanie materiałów takich jak drewno, kamienie, wiklina
- Próba zoptymalizowania warunków wegetacji roślin poprzez:
- Wprowadzenie odpowiednich substratów glebowych pod nasadzenia
- Wprowadzenie maksymalnie dużej liczby drzew powyżej poziomu maksymalnego wody
- Etapowe wprowadzenia nasadzeń na dno zbiornika – prowadzenie obserwacji rozwoju w warunkach zalewania ze względu na różnice gatunkowe
- Zróżnicowanie gatunkowe nasadzeń ze względu na usytuowanie
- Wprowadzenie gatunków rodzimych o wysokich wartościach biocenotycznych
- Wyłączenie części powierzchni z użytkowania rekreacyjnego
Na podstawie dokumentacji projektowej opracowany przewidywany maksymalny możliwy poziom wody w zbiorniku. Powyżej granicy wody zakłada się standardowe wyposażenie rekreacyjne, nawierzchnie oraz nasadzenia. Poniżej granicy wody, zakłada się zagospodarowanie z elementów trwałych, odpornych na zalewanie, łatwych w czyszczeniu. Nasadzenia poniżej poziomu zalewania projektuje się z gatunków odpornych na okresowe zalewanie, zakładając w projekcie etapowanie wykonawstwa oraz modyfikacje projektu wprowadzane na podstawie obserwacji udatności posadzonych eksperymentalnie roślin.
Opracowywany teren podzielony został na strefy:
Teren będzie oświetlony. Lampy mają znaleźć się wzdłuż głównej ścieżki asfaltowej, ścieżek na skarpach powyżej narzutu kamiennego, a także małych parków – południowego i północnego oraz siłowni.
Minipark północny
Po północnej stronie zbiornika, wygospodarowany został teren pod „mały park”. Mają tam znaleźć się polanki wypoczynkowe, na których znajdą się leżaki oraz stoliki piknikowe. W centrum miniparku znajdzie się wiata, która będzie mogła być wykorzystywana podczas zajęć dla dzieci jako schronienie przed słońcem i deszczem.
Minipark południowy
W południowej części zbiornika ma powstać niewielki park, w którym planowane jest stworzenie miejsc do odpoczynku – ławek i stolików, częściowo zadaszonych nowoczesnymi pergolami. Wprowadzono dużą ilość efektownych nasadzeń, a także trawniki, które mogą być wykorzystywane do piknikowania, gry w piłkę, itd. W parku przewidziany został także plac zabaw, w nietypowej rzeźbiarskiej formie – dużego, drewnianego lisa albo wilka (w nawiązaniu do nazwy terenu).
We wschodniej części terenu, wzdłuż głównej ścieżki ma powstać siłownia. Według założeń ma być wyposażona w przynajmniej trzy urządzenia aerobowe, w urządzenia do ćwiczeń siłowych na główne partie mięśni (nogi, plecy, klatka) oraz w wielofunkcyjne urządzenie do ćwiczeń kalistenicznych. Nawierzchnię ma zostać wykonana z gumy EPDM – wylewanej lub układanej w płytach.
Na górnych poziomach zbiornika mają znaleźć się nasadzenia o naturalnym, jednak komponowanym charakterze, z ozdobnych bylin, krzewów oraz drzew. Wzdłuż ścieżek planowane są szpalery drzew oraz nasadzenia grupowe drzew, krzewów i bylin. W projekcie wykonawczym mają zostać uwzględnione także założenie łąki kwietne oraz rabaty bylinowe z gatunków dobranych odpowiednio do stanowiska.
Na terenie ma znaleźć się również plac zabaw. Dominantą placu zabaw jest drewniana zabawka w formie rzeźby lisa. Na placu zabaw znajdzie się również huśtawka dla dzieci <3 lat, huśtawka bocianie gniazdo, huśtawka ważka, sprężynowiec, piaskownica. Wszystkie dodatkowe elementy powinny być wykonane z drewna i powinny być utrzymane w neutralnych kolorach – beż, szarości, naturalny kolor drewna. Nawierzchnia na placu zabaw przewidziana została z wylewanej gumy EPDM, w kolorze beżowym.
Część skarp, które nie będą zalewane, zostaną również zagospodarowane rekreacyjnie. Ze względu na ich niewielkie nachylenie tego terenu przewidziano dwa dosyć duże drewniane podesty, w które wbudowane będą miejsca do siedzenia oraz leżenia. Dookoła podestów przewidziana została ścieżka z kraty pomostowej.
Zagospodarowanie dna zbiornika, ze względu na to, że wszystkie elementy wyposażenia mogą być zalewane, przewidziane zostało z naturalnych materiałów, takich jak głazy czy kłody drewniane, o nie do końca zdefiniowanych funkcjach – częściowo użytkowych, do siedzenia, wypoczynku, zabaw, itd., ale także jako elementy dekoracyjne. Dominującym akcentem w dolnej części zbiornika będzie element rzeźbiarski tzw. „land art.”. Dno zbiornika zaplanowano jako łąkę z mieszanki roślin tolerującymi zalewanie (siedliska łąk podmokłych).
Oferty należy złożyć do 7 marca 2022 do godz. 09:00.
Według udostępnionych informacji, wykonanie zamówienia powinno zakończyć się w maju 2023 roku.
Jak teren wygląda dziś możecie sprawdzić na naszym nagraniu: link