Park kieszonkowy już otwarty! Mieszkańcy mile widziani!

Renowacją zieleńca przy ul. Rybnickiej 27 zajęła się miejska spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, która tuż obok, w historycznej willi, ma swoją siedzibę. Celem było udostępnienie mieszkańcom zielonego i estetycznego miejsca, w którym można by odpocząć, co jest szczególnie ważne w dość gęsto zabudowanym obszarze.

Pieczołowicie zajęto się terenem o powierzchni 6800 m2. PWiK postanowiło w niewielkim stopniu ingerować w ukształtowanie terenu, zachować zacienione miejsca, zastosować naturalne materiały oraz zadbać o dobrą retencję wody. Zachowano stare drzewa i poddano je zabiegom pielęgnacyjnym, urządzono spory trawnik. Konieczna była rekultywacja gruntu, a największe wyzwanie stanowiło usunięcie grubej betonowej warstwy o powierzchni 1600 m2. Zastąpiła ją zieleń. Całość dopełnią różnego rodzaju siedziska. W efekcie będzie tu miejsce na chwilę relaksu, leżakowanie czy zabawę. Oczywiście nie zapomniano o czworonogach, umieszczając odpowiedni kosz na śmieci.

Z zieleńca można korzystać codziennie od godziny 7.00 do 21.00. 

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji symbolicznie zainaugurowało nową akcję „Zazieleniamy Gliwice”. Ideą nadrzędną jest sadzenie drzew, a akcja ma obejmować działania związane z tworzeniem nowych, zielonych przestrzeni miejskich.
– Akcja jest bezpośrednio związana z kampanią „Zamień fakturę papierową na elektroniczną”. Chcemy zachęcać naszych odbiorców do rezygnacji z papierowych faktur na rzecz dokumentów elektronicznych. Ponadto, w ten sposób powstałe oszczędności w części przeznaczymy na zakup drzew, które chcielibyśmy sadzić w różnych dzielnicach – informuje Adam Ciekański, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Miejsce nasadzeń na Zieleńcu przy ul Rybnickiej nie jest przypadkowe, zlokalizowane zostało bliżej drogi, aby drzewa tworzyły naturalną barierę ochronną między parkiem a drogą oraz tłumiły hałas.  Do nasadzeń wybrano dąb szypułkowy, to drzewo, które jest zagrożone inwazją gatunków dębów modyfikowanych lub pochodzących z innych stref klimatycznych jak np. dąb czerwony.
W części artystycznej można było wysłuchać familijnego koncertu „Zaczarowany świat Walta Disneya” w wykonaniu artystów Teatru „WIT-WIT”, a dodatkową atrakcją były serwowane dla gości wyśmienite lody rzemieślnicze.

Wybierz e-fakturę i wesprzyj akcję sadzenia drzew
Pierwsze drzewa zostały posadzone 1 września na zieleńcu przy Rybnickiej przez Adama Neumanna, prezydenta Gliwic, Adam Ciekańskiego, prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz  Przemysława Hojowskiego, przewodniczącego zarządu Rady Dzielnicy Sikornik. Lokalizacje kolejnych nasadzeń mają być wybierane przy współpracy z radami dzielnic, a liczba drzew zależeć będzie głównie od liczby odbiorców regulujących płatności w PWiK, którzy zdecydują się zrezygnować z faktur papierowych na rzecz dokumentów elektronicznych. 
W ubiegłym roku PWiK wystawiło 130 000 faktur papierowych. – Jeśli połowa z nich byłaby w formie e-faktur, to za zaoszczędzone pieniądze można by kupić mniej więcej 650 sadzonek drzew. Poprzez drobną decyzję o sposobie rozliczenia, możemy pozytywnie wpływać na środowisko. Dlatego warto przyłączyć się do naszej akcji – zachęca prezes Ciekański. 
Informacja o tym, jak zamienić fakturę papierową na elektroniczną znajduje się na stronie internetowej www.pwik.gliwice.pl

Źródło: informacja prasowa PWIK Gliwice

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama