Będą protestować przeciwko projektowi ustawy znoszącego prawo do odmowy przyjęcia mandatu

Grupa Nic o Nas bez Nas organizuje happening “Nie przyjmujemy mandatów”, który odbędzie się w środę (20.01) o godzinie 10:00 i o godzinie 19.00. Zbiórka na Skwerze Doncaster w Gliwicach (za Urzędem Miasta). Powodem wydarzenia jest procedowanie projektu ustawy zakładający brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu.

“Podczas eventu będziemy rozdawać ulotki informacyjne dot. realnych konsekwencji, jakie ustawa mandatowa może przynieść oraz wlepimy – za całokształt – wielki mandat rządowi, niech spróbuje odmówić! Do Sejmu wpłynął projekt ustawy posłów PiS, która znosi prawo do odmowy mandatu. Według zapisów kwestionowanie mandatu będzie znacznie utrudnione. Takich zmian się nie wprowadza przypadkiem, władza próbuje wystraszyć obywatelki i obywateli. Wszystkie mandaty będą wtedy skuteczne. Obecnie to policjanci ewentualnie kierowali wniosek o ukaranie, a nowelizacja zakłada z automatu przyjęcie mandatu, oskarżeni mogą jedynie złożyć zażalenie w ciągu 7 dni, aby udowodnić w sądzie swoją niewinność. Zaledwie 7 dni na zaskarżenie mandatu! Jakby tego było mało, sądy mogą orzec na niekorzyść ukaranego, czyli skarga od decyzji niesie ryzyko wzrostu grzywny. Oprócz tego pomimo odwołania mandat ten może być wykonany, choć sąd ma możliwość wstrzymania wykonanie tego mandatu, lecz nie musi go wstrzymywać. Tyle samo dni jest na zapłacenie grzywny, co na odwołanie. Straszak, za który zapłacimy wszyscy, jeśli te zmiany się urzeczywistnią, a szczególnie każdy kto będzie miał wówczas niesłusznie wystawiony mandat. To skandal, że taki projekt niedługo może być prawem.” – czytamy w wydarzeniu na Facebooku.

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama