Ponad pół miliona złotych – tyle będzie kosztował remont dachu zabytkowego drewnianego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach. Do tej pory wymienione zostało pokrycie dachu nad nawą świątyni i nad prezbiterium. Wkrótce ruszy II etap remontu. A ten ma się zakończyć jeszcze w tym roku.
Będą wymieniane gonty i elementy metalowe, całe okucia oraz część konstrukcji wieży kościoła, a także sygnaturki, no i wejść – takich drobnych elementów, które w zeszłym roku, albo się nie udało, albośmy nie zdążyli zrobić. No jest nadzieja, że w tym roku – jak czas pozwoli, jak będzie ładna pogoda – to, że w okolicach końca maja, że ten remont uda się zakończyć, jak go teraz zaczniemy – mówi ks. Robert Urbańczyk, proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach.
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP jest jednym z najstarszych kościołów w Gliwicach. Jego 500-letnia historia zaczęła się w Zębowicach, skąd został przeniesiony do naszego miasta. W obecnej lokalizacji stoi od 100 lat.
Ma te swoje 5 wieków. To jest kawał historii. I dodatkowo – nie dość, że jest jednym z najpiękniejszych kościołów, to tych drewnianych – tylko drewnianych – praktycznie już nie ma. Są kościoły drewniano-murowane, są kościoły, które były przebudowywane. A takich jak nasz… to jest po prostu zabytek wysokiej klasy – dodaje proboszcz parafii.
Środki na I etap remontu dachu przekazało miasto. O fundusze na realizację II etapu prac parafia stara się jednak nie tylko w Urzędzie Miejskim, ale także w Ministerstwie Kultury czy u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Resztę i tak dokładają parafianie. To jest bardzo wielki wydatek. To jest ogromny ciężar dla parafian, bo to zabytek jest nas wszystkich – wszystkich, którzy mieszkają w Gliwicach. Każdy może przyjść, obejrzeć, pomodlić się, pozwiedzać. No a my musimy ten zabytek utrzymać – mówi ks. Robert Urbańczyk.
Wesprzeć remont dachu zabytkowego drewnianego kościoła można wpłacając dowolną darowiznę na konto parafii lub przeznaczając na nią swój 1% podatku. Szczegółowe informacje, dotyczące możliwości wsparcia dostępne są na stronie Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach.