Ptasia grypa może pojawić się w naszym rejonie. Sprawa jest poważna – przestrzega powiatowy lekarz weterynarii w Gliwicach

0
127
Zdjęcie autorstwa RODNAE Productions z Pexels

Na razie grypę ptaków stwierdzono na terenie powiatu tarnogórskiego. Ogniska zarazy coraz liczniej pojawiają się też w całym kraju. W związku z tym powiatowy lekarz weterynarii prosi hodowców o zwracanie uwagi na objawy, jakie mogą wystąpić u ptactwa. To na przykład nerwowość, gwałtowny spadek produkcji jaj, obrzęk grzebienia, duszność czy biegunka. Ptaki mogą też padać nagle, bez wcześniej widocznych objawów. Śmiertelność w przypadku ptasiej grypy dochodzi nawet do stu procent, więc sprawa jest dla hodowców bardzo poważna. Powinni oni każde podejrzenie choroby u swoich zwierząt zgłosić, by zaraza się nie roznosiła.

Warto pamiętać, że wirus ptasiej grypy rzadko powoduje zakażenie u ludzi. Gdy jednak do niego dojdzie, choroba przebiega o wiele ciężej od klasycznej grypy – może pojawić się wirusowe zapalenie płuc, w wyniku którego dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.