Jak wygląda w środku najstarszy kościół w Gliwicach? [WIDEO]

Architektura i sztuka sakralna może robić ogromne wrażenie. Szczególnie gdy mowa o XV w. kościółkach. Szczególnie, że Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma bogatą historię.

Kościół Wniebowzięcia NMP został zbudowany w Zębowicach koło Olesna w 1447 lub 1493 roku. W latach dwudziestych XX wieku ukazało się w lokalnej prasie ogłoszenie „ładny, drewniany kościół do wzięcia„. Ówczesne władze Gliwic podjęły decyzję o zakupie kościoła na nowo powstający Cmentarz Centralny, uważany za jeden z piękniejszych wówczas cmentarzy w Europie.

Pod koniec lat 70-tych XX wieku kościół został zamknięty dla obrzędów liturgicznych. Nie zabezpieczono go jednak przed dalszą dewastacją.

W 1997 roku rozpoczęto prace budowlane, związane z przeniesieniem kościoła na teren nieczynnego już Cmentarza Starokozielskiego. Ostatecznie w uroczystość Wniebowzięcia NMP, biskup gliwicki Jan Wieczorek dokonał 15 sierpnia 2000 roku poświęcenia zrekonstruowanego kościoła.

Zobaczcie jak wygląda w środku ten najstarszy gliwicki kościół.

Przypominamy, że w każdą sobotę o godzinie 19:00 na antenie Telewizji Imperium możecie państwo oglądać transmisję mszy świętej z kościoła Wniebowzięcia NMP. Kanał dostępny w sieci Imperium Telecom.

Kamery IMPERIUM

Reklama