poniedziałek, 8 sierpnia, 2022

Od poniedziałku utrudnienia na Zabrskiej

0

Tramwaje z Gliwic zniknęły w 2009 roku. Oznacza to, że osoby urodzone w tamtym czasie będą obchodzić wkrótce 12 urodziny. I choć Tramwajów już nie pamiętają, to wciąż na drodze pozostaje relikt w postaci torowiska. Te wciąż leżą na ul. Zabrskiej, która od poniedziałku 25 stycznia będzie remontowana.  

Z tego powodu zamknięte zostanie skrzyżowanie ulic: Błogosławionego Czesława, Hutniczej i Zabrskiej do wiaduktu nad torami kolejowymi. Tak jak w przypadku realizacji prac w I etapie remontu ul. Zabrskiej, tak i teraz roboty rozpoczną się od demontażu torowiska i wymiany infrastruktury podziemnej.

O utrudnieniach informują policjanci i proszą o  zwracanie uwagi na znaki. Objazd poprowadzony zostanie ulicami: Jagiellońską, Hlubka, Piwną, Traugutta i Dąbrowskiego.

Na czas robót wprowadzone zostaną także dodatkowe zmiany w organizacji ruchu na ulicach przyległych do remontowanego odcinka: od ul. Błogosławionego Czesława od ul. Zabrskiej do ul. Paulińskiej wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy. Ul. Paulińska do ul. Franciszkańskiej stanie się drogą jednokierunkową.

Ruch pieszych zostanie utrzymany tylko jedną stroną wiaduktu. Przystanki autobusowe linii A4 zostaną przeniesione na ul. Franciszkańską i Jagiellońską.

Koniec prac planowany jest na ostatnie tygodnie czerwca bieżącego roku. 

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.

Czy gliwiczanie zaszczepią się przeciw COVID-19?

0

Ponad 67% Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. Tak wynika z najnowszego sondażu, przeprowadzonego na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. To o 25% więcej, niż w listopadzie. Jak sytuacja wygląda w Gliwicach? Co na temat szczepień sądzą Gliwiczanie? Czy przyjmą szczepionkę w pierwszym możliwym terminie? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy na gliwickim rynku.

Oglądaj „Flesza” o każdej pełnej godzinie. Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci Imperium Telecom.

Remont ul. Rodzinnej i Tuwima w Łabędach przebiega zgodnie z planem

0

Wymiana nawierzchni jezdni, chodników i zjazdów do posesji – to tylko niektóre z prac remontowych, trwających na ul. Rodzinnej i Tuwima w Gliwicach – Łabędach.

Zmian mieszkańcy dzielnicy doczekają się także na odcinku między ul. Przyszowską a Róży Luksemburg, gdzie powstanie wyniesione skrzyżowanie. Jego zadaniem będzie uspokojenie ruchu i spowolnienie przejeżdżających tamtędy pojazdów. Z kolei na ul. Tuwima rolę tę spełnią progi zwalniające.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich – prace remontowe na obu ulicach przebiegają zgodnie z planem. Bieżące remonty mają się zakończyć w I połowie listopada tego roku.

Ile gliwiczanie zapłacą za organizację Mistrzostw Świata w Arenie?

0
fot: arena/ gliwice.eu

Gliwice będą wpółorganizować Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn. Arena Gliwice będzie miejscem zmagań w czterech spotkaniach 1/8 finału (4 i 6 września) oraz w dwóch ćwierćfinałach, rozgrywanych 8 września. Ile będzie nas to kosztować?

Już w tym miesiącu Gliwice będą jednym z gospodarzy Mistrzostw Świata w piłce siatkowej mężczyzn. Mecze rozgrywane będą również w Arenie Gliwice. Czy koszt imprezy będzie pokrywany z puli w budżecie miasta?

My nie płacimy dodatkowo za tą imprezę, ponieważ miasto zarządza halą i promocją poprzez prywatny podmiot. Tutaj nie ma żadnych dodatkowych środków z budżetu miasta przeznaczonych na to, że te mecze są w Gliwicach. Płacimy wynagrodzenia za zarządzanie tym obiektem, za tą koncesję, natomiast równie dobrze, jakby w ramach tych warunków (tam musi być po prostu ileś imprez…) mogłaby zostać pozyskana impreza o wiele mniejszej randze.

tłumaczył Łukasz Oryszczak, rzecznik Prezydenta Miasta w programie PRESSROOM Radia IMPERIUM

Początkowo za organizację turnieju miała być odpowiedzialna Rosja, jednak z powodu wojny decyzją Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej, gospodarzami tegorocznych mistrzostw świata zostały Polska i Słowenia. Mecze rozpoczną się już 26 sierpnia a bilety na Mistrzostwa Świata mężczyzn w piłce siatkowej – na fazę grupową w Katowicach oraz fazę pucharową w Gliwicach – właśnie trafiły do sprzedaży.

Listen to „PRESSROOM – Łukasz Oryszczak, Rzecznik prasowy prezydenta Gliwic” on Spreaker.

Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Z każdym krokiem bliżej Boga: 376. GLIWICKA PIESZA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ

0

30 RAZ DIECEZJALNA

A JUŻ 376. GLIWICKA PIESZA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ:

PONAD 85 MILIONÓW ODMÓWIONYCH ZDROWASIEK

PONAD 1.2 RAZA OBKRĄŻONA ZIEMIA

PONAD 75 MILIONÓW WYKONANYCH KROKÓW

PONAD 2 MILIARDY SPALONYCH KALORII

To liczby, którymi chwalą się organizatorzy Gliwickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Jednak, jak sami mówią, to nie te wyniki, które liczą się najbardziej! Opowiadali o tym ks. Adam Jasiurkowski i ks. Tomasz Wieczorek, kierownicy 376. Pielgrzymki na Jasną Górę.

Wywiad do zobaczenia w piątek, 5 sierpnia, w Telewizji Imperium Gliwice premiera o godz. 17:00.

Zasadniczo i trasa i cel są ważne, jednak trzeba to w dobrej kolejności ułożyć: Podejmujemy trud, aby osiągnąć pewien cel […] Tym ostatecznym celem jest niebo. Tym celem pielgrzymki jest to, aby znaleźć się przy Matce Bożej, na Jasnej Górze – możemy usłyszeć w rozmowie.

Wysłuchaj całej rozmowy, dowiesz się jak tworzone są wakacyjne hity tworzone przez pielgrzymkowiczów, czy można brać udział w pielgrzymce bez opuszczania własnego domu i jak przygotować się duchowo i fizycznie do pielgrzymki.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Listen to „Rozmowa Dnia: ks. Adam Jasiurkowski i ks. Tomasz Wieczorek, Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę” on Spreaker.

Wakacje na wodnym placu zabaw? W Gliwicach już raczej nie w tym roku

0

Nadal trwa budowa wodnego placu zabaw w Parku Chopina w Gliwicach.

W listopadzie zeszłego roku wyłoniona w przetargu firma MWM z Gliwic zobowiązała się wybudować plac wodny do końca maja bieżącego roku za prawie 2 mln 600 tysięcy złotych.

Jakie okoliczności sprawiły, że dwa miesiące po deklarowanym w ofercie przetargowej terminie inwestycja jest dalej nie zakończona? Czy oddanie tego placu we wrześniu będzie mijało się z celem?

To nie jest inwestycja jednoroczna i ten plac będzie działał przez następne lata. Tutaj wykonawca niestety nie wywiązuje się, on ma naliczane w tej chwili kary umowne no i liczymy na to, że zakończy to jak najszybciej. Ale ile mu zajmą jeszcze te prace nie wiemy. Myśmy nie zawarli jakiegoś przedłużającego aneksu, to jest po prostu opóźnienie z winy wykonawcy.

tłumaczył Łukasz Oryszczak, rzecznik Prezydenta Gliwic w rozmowie Pressroom w Radio IMPERIUM.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Całej rozmowy możecie wysłuchać:

Listen to „PRESSROOM – Łukasz Oryszczak, Rzecznik prasowy prezydenta Gliwic” on Spreaker.

Mieszkańcy zgłaszają uwagi do GBO2023 ws. zawyżonych ich zdaniem wycen. Dyrektor Centrum 3.0 „To się nigdy nie bierze z głowy urzędnika, tylko z rozeznania rynku, z wysłania zapytania”

0

Sierpień to pracowity okres dla pracowników Centrum 3.0 Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych. Po raz drugi ta miejska jednostka odpowiada za gliwicki budżet obywatelski i za gliwicką inicjatywę lokalną. Obydwa programy mają zaktywizować gliwiczan. Są jednak pewne różnice. Mówi Marta Kryś, dyrektor Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych:

Kilka dni temu, o czym informowaliśmy na naszych antenach, opublikowano listę zadań wytypowanych do głosowania w ramach 10 edycji budżetu obywatelskiego – mieszkańcy po jej ogłoszeniu zgłaszali uwagi – główna i najczęściej się pojawiająca to ta, że po weryfikacji przez Centrum 3.0 ich wnioski zostały wycenione zdecydowanie drożej:

Głosowanie na pomysły zgłoszone do realizacji przez mieszkańców do obecnej 10 edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego ruszy 24 sierpnia. Swoje pomysły do GIL-a (Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej) można zgłaszać cały rok, ale najlepiej zgłosić swój pomysł do 19 sierpnia. Więcej na www.decydujmyrazem.gliwice.pl.

Wywiad do zobaczenia w piątek, 5 sierpnia, w Telewizji Imperium Gliwice premiera o godz. 16:00.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Ks. Wilner z Ostropy: „Procesja konna na Krajowej Liście Dziedzictwa, kolejny krok to… UNESCO”

0

Ponad dwuletnie starania zakończyły się sukcesem! Tradycyjna wielkanocna procesja konna, odbywająca się m.in. w Ostropie, trafi na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Mówił ksiądz Michał Wilner z Kościoła Ducha Świętego w Gliwicach, który jest pomysłodawcą idei umieszczenia ostropskiej tradycji na Liście. Proboszcz w pełni zaangażował się w zwyczaje parafii, aby w pełni uczestniczyć w tradycji, nauczył się nawet jeździć konno.

Jak podaje Narodowy Instytut Dziedzictwa, na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego znajduje się do tej pory 49 wpisów. Umieszczony został na niej między innymi zwyczaj tworzenia koronki koniakowskiej, szopkarstwo krakowskie, czy śląska Barbórka. Zgodnie z obowiązującymi procedurami, wpis w krajowym rejestrze otwiera drogę do umieszczenia elementu dziedzictwa kulturowego na międzynarodowej liście UNESCO. Czy to kolejny krok dla tradycji?

Mówił ksiądz Michał Wilner z Kościoła Ducha Świętego w Gliwicach.

Wywiad do zobaczenia w czwartek, 4 sierpnia, w Telewizji Imperium Gliwice premiera o godz. 16:00.

Listen to „Eksperci i Pasjonaci – Rozmowa z księdzem Michałem Wilnerem z Kościoła Ducha Świętego w Gliwicach.” on Spreaker.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

II Turniej Ekstraklasy Beach Soccera za nami!

0

Beach soccer to dyscyplina typowo letnia. Łączy w sobie piłkę nożną z grą na piasku. Zasady jednak są podobne jak w futsalu, bo gra się czterema zawodnikami z pola plus bramkarz. Nie brak jednak głosów, że jest to najbardziej widowiskowa odmiana futbolu, bo akcje szybko przenoszą się spod jednej pod drugą bramkę, pada dużo goli, a kibice mogą często oglądać efektowne przewrotki. W miniony weekend w Gliwicach odbył się pierwszy po długiej przerwie letni turniej beach soccera, w którym udział wzięło 10 drużyn. Dla części zespołów stawką był awans do finału mistrzostw, dla innych bój o utrzymanie.

Premiera programu w Telewizji IMPERIUM w środę, 3 sierpnia, premiera o godz. 16:30.

II Turniej Ekstraklasy Beach Soccera (30-31 lipca 2022):

Premiera programu „Na sportowo” w Telewizji IMPERIUM dostępnej w sieciach światłowodowych firmy IMPERIUM Telecom do zobaczenia w środę, 3 sierpnia, o godz. 16:30.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Lodowisko się zmieni, miasto szuka wykonawców. Obyśmy nie zostali na lodzie przed sezonem!

0

Miasto szuka wykonawcy, który zmodernizuje układ chłodniczy lodowiska „Tafla”. Na stronie miasta opublikowano właśnie ogłoszenie o przetargu na wybór wykonawcy, który będzie miał 13 tygodni na realizację prac.

A ich zakres jest dość skomplikowany. Planowana jest między innymi wymiana układu chłodzenia płyty lodowiska w tym zabudowa nowego agregatu chłodniczego napełnionego czynnikiem ziębniczym oraz wymiana czynnika chłodzącego w układzie zasilania lodowiska. W obecnie używanej instalacji chłodzącej stosowany był amoniak, po remoncie ma on zostać zutylizowany.

Miasto zaplanowało na to zadanie w budżecie ponad 1,5 mln zł.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Katarzyna Asztabska, doradczyni laktacyjna: „nie ma głupich pytań, każda mama może mieć swoje wyobrażenia dotyczące karmienia”

0

Trwa Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Czy Polki trzeba przekonywać do tego, aby swoje dzieci karmiły piersią? Z jakimi obawami zgłaszają się do doradczyni laktacyjnej świeżo upieczone mamy? Jak można pomóc mamie w pierwszych dniach po porodzie? Czego nie mówić, nie doradzać? W ogniu pytań znajdzie się Katarzyna Asztabska, doradczyni laktacyjna ze Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach.


Nasza gościni to absolwentka pedagogiki i podyplomowo nauk o rodzinie, międzynarodowy konsultant laktacyjny IBCLC od 2004 roku, doradca laktacyjny CDL od 2014. Nauczyciel metod rozpoznawania płodności i instruktor szkoły rodzenia. Zdobyła również podstawowe umiejętności w pracy douli. Współzałożycielka i wieloletni sekretarz Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych. Prowadziła własną poradnię laktacyjną i szkołę rodzenia. Od ponad 23 zawodowo związana z obecnym Szpitalem Wielospecjalistycznym w Gliwicach. Pomaga mamom w oddziale położniczym i noworodkowym oraz w Punkcie Laktacyjnym. Obecnie magistrantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku coaching medyczny. Prywatnie – matka dwóch synów wykarmionych piersią. Zagorzała czytelniczka i wielbicielka leśnych wędrówek.

Wywiad do zobaczenia w środę, 3 sierpnia, w Telewizja Imperium Gliwice premiera o godz. 16:00.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kolejny powód by wybrać rower. Od września kolejni uczniowie będą mieli gdzie zostawić swój jednoślad

0

Grupa Rowerowe Gliwice poinformowała, że w nowej siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach zainstalowano dla małych rowerzystów bezpieczne stojaki U-kształtne.

Jak uważają specjaliści, uczniowie dojeżdżający do szkół rowerem, stają się bardziej pewni siebie i samodzielni, lepiej poznają swoją okolicę oraz nabywają i utrwalą znajomość bezpiecznego poruszania się po drogach zgodnie z zasadami kodeksu ruchu drogowego. Rower, rolki czy hulajnoga okazują się więc być skutecznym i atrakcyjnym środkiem transportu do szkoły czy domu.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Stoisz na przystanku? Sprawdź w aplikacji, gdzie jest Twój autobus

0

Dzięki nawiązaniu współpracy Metropolii z firmą Google, mieszkańcy zyskali kolejne narzędzie do wygodniejszego planowana podróży.

Informacje o tym, gdzie znajduje się wybrany przez nas autobus, tramwaj czy trolejbus, od teraz są widoczne na Mapach Google. Korzystając z popularnej aplikacji, wystarczy wybrać cel podróży i środek transportu, a mapy wyświetlą aktualne położenie pojazdów Zarządu Transportu Metropolitalnego, jak również czas, w jakim dotrą do interesującego nas przystanku.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia już ponad rok temu udostępniła dane dotyczące rzeczywistych czasów odjazdu pojazdów ZTM. Zostały one przetworzone do międzynarodowego formatu dotyczącego informacji o rozkładach jazdy i przystankach. Dzięki tym danym, informacje o lokalizacji pojazdów ZTM mogą być wykorzystane w dowolnej aplikacji.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.