Festiwal Orkiestr Dętych w Ostropie już za nami!

Wszystkie cztery gliwickie Orkiestry Dęte wzięły udział w festiwalu, który odbył się w Ostropie. W imprezie oprócz gospodarzy, czyli Orkiestry Dętej Ostropa, zagrały jeszcze: Orkiestra Dęta KWK Sośnica, Orkiestra Dęta Huty Łabędy i Orkiestra Dęta Brzezinka.

Muzyczne święto rozpoczął widowiskowy przemarsz ulicą Daszyńskiego i wykonaniem wspólnego utworu przez wszystkie zespoły. Następnie na scenie odbyły cztery 50. minutowe prezentacje. Liczna widownia mogła usłyszeć w wykonaniu zespołów zarówno muzykę klasyczną jak i rozrywkową. Nie zabrakło też śląskich szlagierów i tradycyjnego marszu. Bawiono się doskonale, bo organizatorzy zadbali nie tylko o ucztę dla ducha, ale też nie brakowało bogatej strefy gastronomicznej.

Orkiestra Dęta Ostropa została założona w 1907 roku. Obecnie dyrygentem Orkiestry w której 35 osób jest Łukasz Wieczorek, a muzyczną legendą Alfons Palenga, który do dziś tam gra.

Orkiestra Dęta KWK Sośnica powstała we wrześniu 1945 roku z inicjatywy muzykujących górników. Prezesem liczącego obecnie ponad 50 osób zespołu od 1994 roku pozostaje długoletni muzyk i działacz PZCHiO mgr Ryszard Buczek. Dyrygentem jest pani Agnieszka Wajgel.

Orkiestra Dęta Brzezinka została powołana do życia w połowie lat 50-tych XX wieku i działa przy tamtejszej parafii.Dyrygentem Orkiestry, która liczy 30 muzyków jest Marcin Kałusek.

Orkiestra Dęta Huty Łabędy w 2024 roku będzie obchodzić 140 urodziny! Jest to więc najstarsza gliwicka orkiestra. Jej grającym prezesem jest Joachim Wyleżoł. Orkiestra liczy około 30 członków i niedawno wydała własną płytę.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego festiwalu w nadchodzący weekend w kablowej Telewizji IMPERIUM

Kamery IMPERIUM

Reklama