Dlaczego w Wielki Piątek powinieneś umyć się w rzece?

Dziś Wielki Piątek. Dla katolików jest to dzień zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych.
O tradycjach wielkopiątkowych z regionu opowiadał na antenie Radia IMPERIUM Kamil Iwanicki, badacz Górnego Śląska, przewodnik, gliwicki społecznik i twórca projektów regionalnych takich jak: Gliwicka Mapa Tajemnic, Śląskie Stwory i Potwory czy Familoki:
Całej rozmowy możecie wysłuchać tutaj:
Listen to „Kamil Iwanicki, przewodnik, gliwicki społecznik, o zwyczajach wielkanocnych” on Spreaker.Obmywanie się to jeden z przesądów i magicznych zwyczajów praktykowanych w Wielki Piątek. W tym dniu stawiano horoskopy pogodowe: grzmot lub deszcz w Wielki Piątek oznaczał urodzaj, deszcz zapewniał rok suchy, i na odwrót – pogoda wróżyła mokry rok. Poranna rosa na szybach lub na drzwiach zwiastowała dobry urodzaj. Kolejnym horoskopem mógł okazywać się mróz w nocy, który wróżył dobre sianokosy, jeśli mróz występował w dzień – obfity miał być zbiór fasoli. Jeśli w Wielki Piątek odnotowywano wycie psów – bogate miały być roje pszczelne.
Innym dobrze znanym zwyczajem było zatykanie w tym dniu na polach, w chlewach i na strychach krzyżyków wykonanych z poświęconej palmy wielkanocnej – miały chronić przed gradobiciem, szkodnikami i innymi klęskami, które mogły by zagrozić plonom. W niektórych wsiach stawiano je jedynie w tzw. „pustych godzinach”, czyli w czasie, kiedy Chrystus został już zdjęty z krzyża.
Dziś, w Wielki Piątek w Telewizji IMPERIUM Liturgia Męki Pańskiej- początek transmisji o godz. 18:00.