BIPROHUT – Stacja Gliwice zaprasza na wystawę W budynku BIPROHUT

Stacja Gliwice, naprzeciwko dworca PKP, pod adresem ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 9 powstał Bank Sztuki Gliwice, czyli przestrzeń wystawiennicza znajdująca się obok wejścia do biurowca. Miejsce to będzie przeznaczone na prezentacje własnej twórczości. Nie trzeba wchodzić do środka galerii, by obejrzeć prezentowane dzieło sztuki.

Prace dostępne są dla każdego przechodnia – z poziomu chodnika. W sierpniu w Banku Sztuki Gliwice zobaczycie prace Pani Alicji Iwanickiej. Alicja Iwanicka – Magister Architektury Wnętrz na Politechnice Śląskiej. Multidyscyplinarna artystka, która w swojej pracy bada eksplorację idei ulotności świata. Dla autorki projektu istotne było opowiedzenie historii lokalnej, poprzedzonej badaniami i analizami architektonicznymi obiektów postindustrialnych na terenie aglomeracji śląskiej. W wyniku pracy naukowej powstała kolekcja fotografii, która jest częścią wystawy.

Jednym z jej ważniejszych aspektów jest szerokie postrzeganie przestrzeni publicznej, tworząc koncepcje z dbałością o detale i regionalne tradycję rzemieślniczą. Fotografie wież ciśnień były inspirowane śląską fotografią artystyczną. Miały one na celu archiwizacje postindustrialnych wież ciśnień w województwie śląskim, a w szczególności w Gliwicach.

Forma wyrazu artystycznego, jakim jest płaskorzeźba „Żołnierz, górnik i człowiek” miała na celu stworzenie pracy odnoszącej się do historii Gliwic i Górnego Śląska. Wydarzeń z 1945 roku, które wydają się być równie żywe współcześnie ze względu na sytuację geopolityczną za naszą wschodnią granicą. Rzeźba także odnosi się do historii miejsca, w którym się znajduje, na miejscu obecnego biurowca Biprohut, znajdowały się kamienice, które zostały zniszczone przez radziecką armię w styczniu 1945 roku.

Materiał sponsorowany.

Kamery IMPERIUM