Ks. Wilner z Ostropy: „Procesja konna na Krajowej Liście Dziedzictwa, kolejny krok to… UNESCO”

Ponad dwuletnie starania zakończyły się sukcesem! Tradycyjna wielkanocna procesja konna, odbywająca się m.in. w Ostropie, trafi na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Mówił ksiądz Michał Wilner z Kościoła Ducha Świętego w Gliwicach, który jest pomysłodawcą idei umieszczenia ostropskiej tradycji na Liście. Proboszcz w pełni zaangażował się w zwyczaje parafii, aby w pełni uczestniczyć w tradycji, nauczył się nawet jeździć konno.

Jak podaje Narodowy Instytut Dziedzictwa, na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego znajduje się do tej pory 49 wpisów. Umieszczony został na niej między innymi zwyczaj tworzenia koronki koniakowskiej, szopkarstwo krakowskie, czy śląska Barbórka. Zgodnie z obowiązującymi procedurami, wpis w krajowym rejestrze otwiera drogę do umieszczenia elementu dziedzictwa kulturowego na międzynarodowej liście UNESCO. Czy to kolejny krok dla tradycji?

Mówił ksiądz Michał Wilner z Kościoła Ducha Świętego w Gliwicach.

Wywiad do zobaczenia w czwartek, 4 sierpnia, w Telewizji Imperium Gliwice premiera o godz. 16:00.

Listen to „Eksperci i Pasjonaci – Rozmowa z księdzem Michałem Wilnerem z Kościoła Ducha Świętego w Gliwicach.” on Spreaker.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM