Jesteś na wakacjach? Nie chwal się tym na „fejsie”! Policjanci przestrzegają przed lekkomyślnością

Wymarzony i wyczekiwany wypoczynek często wzbudza w nas chęć pochwalenia się w mediach społecznoścowych. Potencjalny złodziej może się wówczas dowiedzieć z naszego profilu, że nie ma nas w domu.

Przestrzega mł. asp. Krzysztof Pochwatka z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach:

– Dzięki tak naprawdę naszej nieuwadze wykładamy takiemu przestępcy gotowy „biały wywiad”, czyli informujemy, że jedziemy na wakacje, podajemy lokalizację, że będziemy mieć wylot samolotem a przede wszystkim, że nasz dom stoi pusty.

Jeżeli już musimy pochwalić się tym, że wyjeżdżamy, zróbmy to face to face w gronie osób zaufanych – doradza aspirant Pochwatka. Zapobiegawczo warto także poprosić o pomoc bliskiego albo sąsiada, aby ten zerknął co jakiś czas do naszego mieszkania. W przypadku włamania policja będzie miała krótszy „czasookres” do prześledzenia i większe szanse na pozytywne zakończenie sprawy, czyli schwytanie złodzieja:

– Jeżeli na miejsce zostanie wysłany pies tropiący, to on już często nie jest w stanie podjąć żadnego tropu. Jeżeli jest to dom jednorodzinny, jego praca jest ułatwiona, ale jeśli do włamania doszło w mieszkaniu znajdującym się w bloku wielorodzinnym, to wiemy, że przez ten czas przewinęły się setki, a może nawet tysiące osób, a to komplikuje sprawę i utrudnia śledztwo.

mówił młodszy aspirant Krzysztof Pochwatka z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

Policjanci przypominają, że w dużej mierze własne bezpieczeństwo zależy od nas samych. Zadbajmy, aby czas urlopu był dla nas i naszych mieszkań, domów bezpieczny.

„Raport z miasta” cykliczny program Radia IMPERIUM – poniedziałek godz. 9:30 poweekendowe notatki policyjnych patroli przedstawia mł. asp. Krzysztof Pochwatka z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach:

[spreaker type=player resource=”episode_id=50774219″ theme=”light” playlist=”false” width=”100%” height=”200px”]

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM