Ostatni kurs tramwajem w Gliwicach

Minęło okrągłych 128 lat od momentu kiedy ten środek lokomocji połączył Gliwice z resztą Górnego Śląska. Natomiast od 13 lat tramwaje nie jeżdżą już ulicami Gliwic

W środę 31 sierpnia mija dokładnie 13 lat odkąd ostatni tramwaj przejechał ulicami Gliwic. Na stronie tramwajegliwickie odliczane są dni bez tramwajów na gliwickich ulicach. W środę 31 sierpnia to już 4 748 dni.

W ostatni piątek z kolei minęło okrągłych 128 lat od momentu kiedy ten środek lokomocji połączył Gliwice z resztą Górnego Śląska. Aktualnie w wielu miastach w Polsce i Europie powraca się do tego środku transportu

Likwidacja linii tramwajowej nie obyła się bez burzliwej dyskusji, a także protestów mieszkańców, członkom Obywatelskiego Komitetu Obrony Tramwajów wraz z wieloma organizacjami pozarządowymi przeciwko takim planom. Zygmunt Frankiewicz, w tamtym czasie prezydent Gliwic, którego po likwidacji linii tramwajowej chciano odwołać w referendum, w dziesiątą rocznicę ich likwidacji, komentował, że tej decyzji zazdrości Gliwicom każde śląskie miasto. Zdanie to argumentował ponaddwukrotnie wyżwszym kosztem utrzymania tramwaju w stosunku do autobusu. Dziennikowi Zachodniemu prezydent Frankiewicz mówił – Biedne miasta płacą ogromne pieniądze, zmniejszając swoje szanse na rozwój. My od tego uciekliśmy.

Dziś specjaliści mówią o tym, że dobry transport szynowy – kolejowy i tramwajowy – jest i ekonomiczny, i bezpieczny, i ekologiczny. Obecnie miasta skłaniają się raczej do remontowania torów oraz inwestycji w nowy i cichy tabór. Jako plusy tramwajów wymieniane jest omijanie korków, większa niż w autobusach pojemność, mniejsza awaryjność oraz ponad sześciokrotna trwałość tramwaju w porównaniu do autobusu.

W Gliwicach mamy najprawdopodobniej najkrótszą w świecie działającą linię tramwajową: 75 metrów torów.

Zobacz relację z ostatniego kursu gliwickiego tramwaju. 1 września 2009 roku zawieszono kursowanie tramwajów w mieście po 115 latach ich obecności na gliwickich ulicach.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM