Kawiarenka pod wulkanem zaprojektowana przez studenta z Gliwic

Projekt studenta Politechniki Śląskiej na kawiarenkę u podnóża wulkanu w Islandii został wyróżniony w konkursie Iceland Volcano Coffee Shop. Kamil Bryłka – student Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej – zdobył II miejsce oraz nagrodę za najlepszy projekt studencki w konkursie Iceland Volcano Coffee Shop. Polegał on na zaprojektowaniu kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii.  

Zadaniem uczestników było zaprojektowanie centrum dla zwiedzających wulkan. – Centrum miało oferować miejsce na drinka, przekąskę i trochę nauki o historii tego niesamowitego krateru wulkanicznego. W projekcie należało uwzględnić kawiarnię, niewielką strefę wystawową oraz strefę biurową – powiedział autor nagrodzonego projektu Kamil Bryłka.   

Teren opracowania położony jest w północnej części Islandii w regionie Myvatn, który jest uważany za stolicę zórz polarnych. Ze względu na wyjątkowość całego regionu bardzo ważnym aspektem konkursu było dostosowanie się do otaczającego krajobrazu. Projekt miał nawiązywać swoją formą do kontekstu otoczenia – wulkanu, skał i wszechobecnego tufu wulkanicznego.  

 – Projekt został zainspirowany erupcją wulkanu Hverfjall, która miała miejsce 2700 lat temu. Była to erupcja freatomagmowa, której głównymi produktami są lawa, para wodna oraz ogromne ilości rozrzuconego materiału skalnego. Projektowana przestrzeń w postaci wykopanych w ziemi ścieżek, obudowanych stalą kortenowską jest nawiązaniem do wypływającej z wulkanu lawy, a projektowany obiekt, zbudowany ze znajdującej się na tym terenie ziemi jest odniesieniem do rozrzuconego materiału skalnego – wyjaśnił młody architekt.  

Ze względu na bardzo duży obszar opracowania autor zdecydował się na utworzenie, poza głównym obiektem, również ścieżek oraz niewielkich stref wypoczynkowych, nawiązujących do wypływającej z wulkanu lawy.  

Do konkursu Iceland Volcano Coffee Shop zostało zgłoszonych około 40 projektów. – Pomysł udziału w konkursie narodził się podczas poszukiwania tematu projektu inżynierskiego. Temat konkursu – utworzenie kawiarni wraz z dodatkowymi funkcjami – w dużej części spełniał wytyczne projektu inżynierskiego, ale też pozwalał na bardzo dużą dowolność projektową, dlatego zdecydowałem się na jego zrealizowanie – powiedział młody architekt.  

Kamil Bryłka ukończył I stopień studiów na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Poza projektami realizowanymi na Uczelni, bierze udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Zajmuje się grafiką 3D, wizualizacjami oraz projektowaniem środków transportu. 

Kamery IMPERIUM