Park przy ul. Rybnickiej ma nowych lokatorów. Pszczoły pana Stanisława mają nowy dom

Cztery pszczele rodziny zawitały do zieleńca przy ul. Rybnickiej, w sąsiedztwie siedziby gliwickich wodociągów. Inicjatorem zainstalowania uli był Marek Bieniek z Rady Dzielnicy Śródmieście, a codzienną opiekę sprawować będzie pan Stanisław, właściciel uli.

– Mamy nadzieję, że pszczoły zadomowią się na stałe i w nowym sezonie wyprodukują trochę smacznego miodu – poinformowało na swoim fanpage’u Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach – W wielu miastach pasieki z pszczołami to już codzienność, dlaczego zatem nie miałyby zagościć w pięknym parku przy ul. Rybnickiej?

W przyszłości PWiK chce, aby pszczół pojawiło się jeszcze więcej. Planowana jest dodatkowa lokalizacja dla nowej pasieki, w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków. Gliwickie wodociągi rozważają także stworzenie łąki kwietnej dla swoich nowych sąsiadów.

Nowa pasieka w Gliwicach – park kieszonkowy przy ul. Rybnickiej (fot. PWiK):

Renowacją zieleńca przy ul. Rybnickiej 27 zajęła się miejska spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, która tuż obok, w historycznej willi, ma swoją siedzibę. Celem było udostępnienie mieszkańcom zielonego i estetycznego miejsca, w którym można by odpocząć, co jest szczególnie ważne w dość gęsto zabudowanym obszarze. Teren został oddany do użytku w zeszłym roku.

Pieczołowicie zajęto się terenem o powierzchni 6800 m2. PWiK postanowiło w niewielkim stopniu ingerować w ukształtowanie terenu, zachować zacienione miejsca, zastosować naturalne materiały oraz zadbać o dobrą retencję wody. Zachowano stare drzewa i poddano je zabiegom pielęgnacyjnym, urządzono spory trawnik. Konieczna była rekultywacja gruntu, a największe wyzwanie stanowiło usunięcie grubej betonowej warstwy o powierzchni 1600 m2. Zastąpiła ją zieleń. Całość dopełnią różnego rodzaju siedziska. W efekcie będzie tu miejsce na chwilę relaksu, leżakowanie czy zabawę. Nie zapomniano o czworonogach, umieszczając odpowiedni kosz na śmieci.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM