„Ta ścieżka to pokaz fuszerki, której dopuścił się wykonawca oraz nieudolności władz miasta Gliwice”

Ścieżka pieszo-rowerowa biegnąca wzdłuż ulicy Berbeckiego, nieopodal urzędu miejskiego, stanowi dla jej użytkowników istny tor przedszkód. Dziury, które się tam pojawiają stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów czy osób poruszających się na hulajnogach.

„Ta ścieżka to pokaz fuszerki, której dopuścił się wykonawca oraz nieudolności władz miasta Gliwice, które nie potrafią wyegzekwować od wykonawcy, aby ta ścieżka wyglądała jak wyglądać powinna” – mówi w filmiku nadesłanym do naszej redakcji czytelnik:

W radiowym programie Pressroom (z dnia 27 lipca 2022 roku) rzecznik prezydenta Gliwic, Łukasz Oryszczak, zapewniał, że magistrat porozumiał się w tej sprawie z Zarządem Dróg Miejskich w Gliwicach i Przedsiębiorstwem Remontów Ulic i Mostów, które tę ścieżkę wybudowało.

– Rzeczywiście ten fragment jest w tragicznym stanie – stwierdził rzecznik – W związku z prowadzonymi w okolicy remontami, odbywał się tam ruch pojazdów ciężarowych, i tą ścieżką kierowcy skracali sobie drogę.

Oryszczak zapytany o to, dlaczego tak długo trzeba było czekać na rozwiązanie tego problemu, winę zrzucił na sprawy formalne.

– Trwa to dosyć długo, ale niestety tyle trwają procedury administracyjne w tym kraju. To jest coś, czego doświadczamy, nie tylko w tym przypadku – żalił się urzędnik – PRUiM jest spółką miejską, dlatego będzie to zrobione szybciej, jeszcze w tym roku, a nie za kilka lat. Myślę, że w przeciągu tygodnia rozpoczną się tam prace. Stara nawierzchnia zostanie zerwana, w jej miejscu pojawi się asfalt. Nowa nawierzchnia będzie bezpieczna i równa – zapewnił rzecznik.

Kto i ile zapłaci za remont drogi? To kolejne pytania, które pojawiły się po informacji o rychłym remoncie.

– Nawierzchnia zostanie wymieniona na podstawie porozumienia z wykonawcą (PRUiM SA). Ugoda dotyczy usunięcia wad nieobjętych gwarancją wykonawcy. W ramach jej zapisów wykonawca na własny koszt  dokona rozbiórek istniejącej drogi wraz z robotami towarzyszącymi, natomiast Miasto pokryje koszty (ok. 109 tys. zł) wykonania nowej nawierzchni asfaltowej wraz z podbudowami. Wady w nawierzchni powstały w głównej mierze w wyniku poruszania się po ścieżce pojazdów o masie przekraczającej parametry nawierzchni – wykonawca nie może więc ponosić za nie odpowiedzialności gwarancyjnej – napisał w mailu Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic.

Będziemy monitorować dla Państwa tę sprawę. Jednocześnie zachęcamy do kontaktu z nami, chętnie pomożemy znaleźć odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Nasz adres: [email protected].

[spreaker type=player resource=”episode_id=50734627″ theme=”light” playlist=”false” width=”100%” height=”200px”]

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM